Zomrel Neil Armstrong, prvý muž kráčajúci po Mesiaci

0
2831

Neil Armstrong21.júla 1969 vo vysielačke z najbližšieho vesmírneho telesa zaznelo: „Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo…“ Nesmrteľná svetoznáma veta zostane navždy živá. Počul celý svet mimo uzavreté hranice krajín kde všetko z USA bolo kapitalistické a zlé. Predsa len to bolo víťazstvo ruského rivala. Prvým, čo na povrch Mesiaca vstúpil bol veliteľ Apollo 11 Neil Armstrong. Včera 25. augusta 2012 vo veku 82 rokov zomrel. Zahraničné médiá neuvádzajú viac podrobností, no malo by ísť o komplikácie po operácií srdca, ktorú nedávno podstúpil.

Zo života
Neil Alden Armstrong sa narodil 5. augusta 1930 vo Wapakonete v štáte Ohio. Bol výborným študentom a lietaniu sa venoval už od útleho detstva. Ako aktívny pilot zažil vojnu v Kórei. Ešte skôr ako bolo založené NASA bol v jej predchodkyni nasadený ako testovací pilot. Do vesmíru letel po prvý krát v roku 1966 ako veliteľ posádky Gemini 8. Na Mesiac vstúpil 21. júla 1969 spolu s Edwinom Aldrinom. Po lete na Mesiac ešte chvíľu pôsobil v NASA, no ďalej sa venoval len vyučovaniu na univerzitách a dožil v ústraní s manželkou.

Najznámejší kozmonaut
Moderný vek vesmírnych objavov, letectva a techniky prišlo o veľké meno v celej histórií kozmonautiky. Neila Armstronga poznajú všetky generácie azda na celom svete. Pokiaľ sa kdekoľvek na svete spýtate, kto je najznámejší astronaut, v post-sovietskych a ázijských krajinách povedia „kozmonaut Gagarin“, ale všade inde to bude astronaut Neil Armstrong.
Od prvej návštevy Mesiaca Američania niekoľko krát vstúpili na mesiac a tým posledným, čo po mesačnom povrchu kráčal bol americký astronaut Andrew Cernan, syn kysuckých starých rodičov Čerňanovcov z obce Vysoká nad Kysucou, na ktorého sú Kysučania hrdí ale aj Cernan samotný na svoj pôvod.

(foto: NASA)