Voda, ktorá sa dá zjesť

0
2369
autor: SKIPPING ROCKS LAB
autor: SKIPPING ROCKS LAB

Dodržiavanie správneho pitného režimu a dostatočnej hydratácie býva náročné. S najnovšími inováciami bude jednoduché mať kúsok vody stále po ruke.

Autormi biodegradovateľnej „balenej vody” sú Rodrigo Garcia Gonzalez, Guillaume Couche a Pierre Paslier z výskumného laboratória Skipping Rocks Lab v Londýne. Ich projekt sa nazýva Ooho a dláždi cestu k novodobej forme hydratácie.

Ooho vyzerá skoro ako silikónový implantát (alebo vodný balónik). To je docielené zmrazením vody v tvare gule a jej následným obalením vrstvami chloridu vápenatého a hnedých rias. Je to kulinárna sferifikácia – želatínová obalová vrstva je totiž jedlá. Ovocie a zelenina už nebudú jedinou cestou, ako možno jesť vodu.

Projekt dostal dotáciu 22 500 amerických dolárov od EU, čo predznamenáva jeho sľubnú budúcnosť. Tieto balóniky nebudú veľmi vhodné na nosenie v kabelkách, ale majú dôležitý enviromentálny význam. V Amerike sa každoročne spotrebuje až 50-miliárd plastových fliaš. Ooho balenie vody by mohlo jedného dňa úplne nahradiť používanie plastov na tieto účely.

Ak vám predstava, že zahryznete do kúska vody, príde čudná, neobávajte sa – nie je to nutné. „Nemusíte to nutne zjesť, jedlá časť len dokazuje, že toto balenie vody je maximálne prírodné a neškodné. Je to fascinujúce, že dokážeme vyrobiť obal, ktorý je tak neškodný, že je dokonca jedlý,” vraví Paslier, jeden z autorov projektu.

 

Pozrite si nasledujúce video a spoznajte Ooho.

ZDROJ: mentalfloss.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ