Vedeli ste? Zuby dospelosti čakajú ukryté v lebkách detí na svoj čas

0
12389

Chrup detí je fascinujúcou ukážkou toho, ako sa vysporiadala príroda s malým priestorom a počítaním s časom. Dieťaťu sa už počas tehotenstva vyvíjajú mliečne zuby, ktoré sa objavujú až po niekoľkých mesiacoch života bábätka. Postupne, ako vychádzajú na povrch sa dotvárajú aj zuby dospelácke, ktoré však len zatiaľ čakajú na svoj čas ukryté v lebke. Hoci táto informácia znie až hrôzostrašne… hrôzostrašne to vlastne aj vyzerá. Ukryté v kostiach čeľuste a nad horným chrupom sú naukladané tak, aby mohli postupne vychádzať a nahradzovať zuby mliečne.

Mliečny chrup
Mliečny chrup tak nenazývame pre obsah mlieka, ale skôr ide o hovorový názov pre zuby najmenších detí, ktoré vyrastajú len na materinskom mlieku. Hryzáky hore a dole v strede sa v pároch objavujú od pol roka do jedného roka dieťaťa. Krátko po nich nasledujú aj bočné hryzáky a prvé stoličky sa objavia až po niečo vyše roku dieťaťa. Približne rok a pol ročné deti už majú aj očné zuby a dvojročným deťom nakoniec rastú aj zvyšné stoličky. Mliečnemu chrupu napríklad nevadia ovocné šťavy a mliečne kvasinky tak veľmi, ako chrupu dospelých. Ten pôsobenie týchto látok už neznáša tak dobre.

Detská lebka a mliečne a dospelé zuby

Odhalený priebeh rastu zubov v detskej lebke
Na snímke fotografa Stefana Schäfera na objekte lebky niekoľkoročného dieťaťa v Hunterian Museum v Londýne sa nachádza niekoľko odokrytých častí, ktoré odhaľujú jendotlivé usporiadanie zubov. Predné hryzáky, ktoré sa objavujú zo stálych zubov ako prvé zo všetkých dospelých zubov, sú pripravené najnižšie na svoj skorý rast a až následne získavajú priestor aj zuby inak pôvodne posunuté celkom hore. V správny čas sa začnú posúvať jednotlivé zúbky von. Mliečnym zubom sa pri procese exfoliácie, čiže nahradzovania, začne rozpadať koreň, pretože tlak posúvaných dospelých zubov narušuje koreň a ten je absorbovaný. Nestabilita mliečneho zubu je znamenie, že mliečny by mal ísť von, alebo sám vypadne. V podstate dospelé zuby vytlačia mliečne. V prípade neúspechu môžu rásť krivo, alebo dokonca povedľa pôvodného mliečneho zubu. Aj preto nie je dobré zanedbávať v detstve povinné zubné prehliadky, ktoré by mali zabrániť problémom so zubami a ich vývojom. Po vychádzaní dospelých zubov do úst detí pritom nemožno hovoriť o presnom načasovaní. Niektoré zuby sa môžu dovyvíjať, alebo posúvať na svoje cieľové miesto dokonca aj v dospelosti, či po 20 roku. Hovoríme im zuby múdrosti, akoby malo ísť o zuby, ktoré narástli v čase, keď už človek pobral nejakú múdrosť do hlavy. Priestor, ktorý zostáva po vytlačení zubov sa ihneď vypĺňa.

Krivé nie sú pohromou
Pri precíznej práci prírody a pri dôslednom fungovaní ľudského tela vyzerá až fascinujúco predstava rovných zubov a pri zložitosti s akou vôbec vývoj zubov prebieha vlastne nejaký ten krivý zub nemožno považovať za veľkú pohromu. Krivé zúbky dokážu vyriešiť zubní ortopédovia, alebo strojčeky. Pohromou sú však nepochybne rodičia, ktorí ignorujú starostlivosť o zuby svojich detí a pre komplikácie so zubami následne riskujú ďalšie široké spektrum komplikácií, ktoré pokazené a krivé zuby spôsobujú.

foto: flickr.com, inšpirácia: Wendy
múzeum: gla.ac.uk/hunterian/