Varovanie pred spamom z Badoo, MyZamana, Twoo, Hi5 a osobné údaje

8
5617

Pred viac ako rokom sme písali o agresívnych praktikách spamujúcej zoznamky Badoo. Systém spamovania, zbierania osobných údajov a fungovania prostredia tejto medzinárodnej zoznamovacej služby sa stal vzorom pre iné služby, ktoré chcú mať rovnaké milióny fanúšikov a tiež chcú zarábať šialené prachy na reklame. Postupne vznikali služby, ktoré nesú mená ako MyZamana orientujúca sa najmä na Indiu, Pakistan, Áziu v tejto časti sveta všeobecne, alebo je to Twoo, či tiež služba Hi5, ktorá má síce skvelú doménu (hi5.com), no stále ide o agresívnych plničov emailovej schránky a nakoniec klamárov využívajúcich nepozornosť ľudí. Vraj „tvoj kamarát ti píše…“ a vraj „Kto ti píše zistíš až vtedy, keď nahráš svoje fotografie a vyplníš meno…“ Prašivé klamstvo!

Píšete nám neustále
Mesačne máme niekoľko desiatok emailov o tom, že žiadate o radu a pomoc. Naposledy to bol naozaj vystrašený email o tom, že má užívateľ obavy, či služba od neho nebude pýtať peniaze a že už došlo na niekoľko násobné zneužitie jeho osobných údajov. Samozrejme, že tieto služby, pokiaľ sa do nich vkladajú pravdivé údaje, tieto údaje ďalej používajú. Vo vašom mene a s vašou fotografiou sú posielané pozvánky aj celkom neznámym ľuďom. Tak isto ste sa dostali k službám možno aj vy, že vám prišla pozvánka od niekoho, o kom ste si mysleli, že zrejme bude priateľ a do služby ste sa pripojili. Píšete nám najčastejšie prosbu o pomoc pri vymazaní údajov z Badoo. Dnes to však bol email s prosbou o vymazanie z MyZamana. V každej službe by sa mala v nastaveniach ukrývať možnosť vymazania sa a zrušenia účtu. Ešte pred tým však odporúčam pokiaľ to pôjde celkom zmeniť vaše údaje na také, ktoré nemôžu byť pravdivé a nesedia na nikoho. Až potom účet rušte, pretože nemožno veriť agresívnej spamovacej službe hrajúcej sa na zoznamku, že zrušený účet a jeho údaje nie sú ďalej používané na spam. Pravé zoznamky, ktorým nejde o zisk a návštevnosť, ale o reálne zoznámenia, umožňujú fungovanie pod nickom, nie vlastným menom. Vlastné meno je možno na sociálnej sieti, no tieto zoznamky s osobnými údajmi operujú, používajú ich na svoje agresívne metódy šírenia a nenesú prvky sociálneho spojenia, ak sa prezentujú ako čisto zoznamky.
Dodnes máme viac ako 100 emailov od vás. Je teda vidieť, že mnohí sa nechali chytiť, mnohých unavuje množstvo spamu a zneužívanie osobných údajov, ale aj rozposielanie mailov vo vašom mene ďalším. Stovka ľudí sa cíti ohrozená, alebo podvedená, pričom reálne ich môže byť niekoľko tisíc.

Osobné údaje
Do nedôveryhodných a neznámych zdrojov nikdy nezadávajte svoje pravdivé údaje. Dokonca ani na sieťach, kde už vaši priatelia sú, nikdy nezadávajte reálnu adries, telefónne číslo a už vôbec nie čísla kreditných kariet. Najlepšie, čo môžete urobiť je i tak ignorovať tieto služby. Áno, viem, že také drzé Badoo vám vytvorilo účet samovoľne a neprestane vám posielať emaily, kým sa neprihlásite cez vyžiadané heslo a nezrušíte účet úplne, no pri iných službách skúste nastaviť vo svojej pošte filter. Filter si nastavte na konkrétneho odosielateľa a pridajte mu podmienku „zahodiť správu“. Najmä sa nenechajte oklamať a vôbec zdržiavať niečím, kde ak strávite nejaký čas, takmer každý jeden potom tento čas trpko oľutuje.

Odhláste sa, pokiaľ to ide
Nie všetky správy od MyZamana obsahujú odkaz na zmazanie vašej adresy. Je veľmi malý, je celkom na spodku emailu a pokiaľ ho nájdete, skúste sa ihneď odhlásiť.

Comments are closed.