Smartfóny nám škodia: Spôsobujú poruchu pozornosti a hyperaktivitu

0
3643

Rýchlo strácate pozornosť a máte problémy sústrediť sa na aktivity vyžadujúce pokoj a rozvahu? Príliš časté používanie mobilného telefónu môže byť príčinou týchto príznakov.

smartfony1

Nedávne prieskumy v USA priniesli znepokojujúce výsledky. 95% používateľov používa svoj smartfón počas sociálnych udalostí, 7 z 10 Američanov používa smartfón aj v práci a až desatina priznala, že si kontroluje svoj telefón aj počas sexu. Vlastníci smartfónov trávia priemerne 2 hodiny denne používaním svojho telefónu.

Prieskum z Univerzity Britskej Kolumbie v Kanade dokázal, že neustále vyrušovanie, ktoré mobilný telefón spôsobuje, môže jeho vlastníkovi spôsobiť poruchu pozornosti a hyperaktivitu. Do tejto štúdie sa zapojilo 221 univerzitných študentov, ktorí mali počas jedného týždňa intenzívne používať svoje mobilné telefóny – mať ich stále pri sebe, so zapnutými zvukmi a notifikáciami aplikácií a prichádzajúcich správ. Nasledujúci týždeň dostali tí istí študenti pokyn čo najviac obmedziť používanie svojho telefónu. Na konci oboch týždňov účastníci vyplnili dotazníky o stupni pozornosti a hyperaktivity, ktoré pociťovali počas danej fázy experimentu.

smartfon2

Výsledky ukázali významne vyšší stupeň nepozornosti a hyperaktivity účastníkov počas týždňa, keď boli telefóny intenzívne používané. Aj ľudia, ktorým nebola nikdy diagnostikovaná porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), môžu pri nadmernom používaní mobilného telefónu pociťovať niektoré zo symptómov, najmä rozrušenie, ťažkosti sústrediť sa, znudenosť a rýchlu stratu záujmu, nepokoj a netrpezlivosť.

Smartfón spôsobuje tieto pocity, pretože je rýchlym, intenzívnym a stálym zdrojom rušivých impulzov.

Svetlá stránka celého problému je, že ho môžete vypnúť. 🙂

Zdroj: mid-day.com