Najšťastnejšie páry majú sex raz týždenne: Súhlasíte?

0
3541

Panuje všeobecné presvedčenie, že častý sex je pre šťastný vzťah nevyhnutný, a že troskotajúce vzťahy môže zachrániť práve oživenie sexuálneho života partnerov. Nedávny kanadský prieskum však ukázal, že partneri sa cítia najspokojnejšie, keď majú sex len raz týždenne.

sex vo vztahu

Častejší sex sa často spájal so šťastnejším partnerským životom, ale pri frekvencii viac ako raz týždenne táto závislosť prestáva platiť. Podľa prieskumu je dôležité s partnerom udržiavať každý deň dôverné a intímne spojenie, ale nemusí byť vždy sexuálne.

Prieskum sa zaoberal sledovaním života vyše 30 000 Američanov v priebehu niekoľkých desaťročí. Po tom, čo mnoho štúdií tvrdilo, že viac sexu = viac šťastia, nová štúdia z univerzity v Toronte dokázala, že toto pravidlo platí len do istého limitu.

Je tiež dôležité podotknúť, že táto úmernosť medzi milovaním a šťastím platí len pre milostné vzťahy. „Single“ osoby nepreukázali žiadnu silnú asociáciu medzi sexuálnym stykom a pocitom životného šťastia. Pre ľudí, ktorí majú sex bez vzťahu, je pravdepodobne prepojenie medzi pocitom šťastia a sexom komplikovanejšie a nezávisí len na frekvencii. Ich pocit šťastia je veľmi ovplyvnený tým, ako dobre sa sexuálni partneri poznajú a aký typ vzťahu medzi nimi je; prípadne, ako citlivo vnímajú fakt, že so svojím sexuálnym partnerom nemajú aj romantický vzťah.

sex raz tyzdenne

Výsledky kanadskej štúdie sú najlepšie aplikovateľné na manželské alebo dlhotrvajúce stabilné vzťahy. Výsledky tiež prekvapivo nenasvedčujú, že by sa táto závislosť menila s vekom partnerov, dĺžkou vzťahu, alebo bola rozdielne vnímaná mužmi a ženami.

Na záver hlavná autorka štúdie Amy Muise podotýka, že publikované výsledky nemajú v úmysle radiť párom, aký častý sexuálny styk partnerov je správny. Skôr chce ľudí motivovať, aby so svojimi partnermi prediskutovali, či sú ich potreby vo vzťahu (nie len sexuálne!) napĺňané a či sa cítia šťastní. Intímny a dôverný kontakt potrebný pre šťastný partnerský život totiž nemusí byť udržiavaný len častým a pravidelným sexom.

Zdroj: mid-day.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ