TOP 5 dôvodov, prečo mal Felixov skok zmysel a video zo skoku

0
1535

Felix Baumgartner a jeho skok z vesmíruVýznamný skok Felixa Baumgartnera, ktorý ako milovník parašutizmu a basejumpingu, prekonal včerajším skokom viacero svetových rekordov vyvolal vo svete rôzne reakcie. Kým niektorí mu gratulovali a boli nadšení z toho, že mohli byť svedkami, hoci len pri živom vysielaní, jeho skoku, boli i takí, čo im to bolo celkom jedno, no aj tretia časť tá, ktorá ho kritizuje a nadáva na tú prvú skupinu. Kým si povieme niečo viac k zmyslu celého tohto skoku, pozrite si video, ktoré nahrala Felixova kamera na prilbe. na záberoch vidieť aj moment, kedy sa obrovskou rýchlosťou roztočil a rotáciu sa pokúšal zastaviť zmenou polohy rúk.

Význam tohto skoku je…
Našlo sa veľké množstvo kritikov, ktorí mu vyčítajú, že neobjavil žiaden liek proti rakovine a ani nechápu, prečo sa o ňom píše. Po pravde my konkrétne píšeme o každom zaujímavom skoku, zaujímavom kúsku a rekordoch. Lenže čo tak mienkotvorné médiá, televízia a rôzne vedecké portály? Nachádzam názory, ktoré sa z celej veci a humbuku okolo toho vysmievajú. Humbuk spravili až médiá a ľudia, ktoré boli nadšení z jeho rekordov, ľudia fascinovaní vesmírom a jeho stále lepšej dostupnosti aj vďaka internetu, blížiacej sa vesmírnej turistike, objavovaním Marsu a pod… . Mnoho kritikov kritizuje prítomnosť značky Red Bull na celej veci. Málokto si ale uvedomí, že peniaze na takýto skok by inak Felix nedostal a tak mal šťastie, že tento sponzor povedal áno. Felixovi už po niekoľký krát. Kritizujú ho ako športovca, ktorý má chuť lámať rekordy, pritom nekritizujú všetkých tých, čo viečkami, zubami, alebo ušami ťahajú autá, kamióny, či nekritizujú tých, čo vydržia pod vodou 30 dní, len aby mali zápis. Kým ale rôzne prekonávania rekordov majú len jediný cieľ – prekonať nejaký rekord, Felix mal oveľa viac a na to zrejme kritici nepozerajú. Tu je niekoľko zásadných bodov, ktoré nechcú kritici počuť a zástancovia projektu možno ani nevedeli.

1. Atmosférický výskum
Zatiaľ najvyššie, ako sa kedy balón s posádkou dostal, bol prípad úspešného skoku Felixa Baumgartnera. Nikdy pred tým sa tak vysoko balón s posádkou nedostal. Okrem toho v ňom bolo viacero prístrojov, merali podmienky, vlastnosti. Odborníci na Zemi získali veľké množstvo údajov, čísel, a poznatkov, ktoré môžu pomôcť v ďalšej vedeckej práci spojenej s letectvom a vesmírnym letectvom.

2. Vesmírny výskum
Fakt, že Felix skákal z hranice vesmíru a stratosféry, priniesol veľmi cenný poznatok pre vesmírny výskum. Toto však naozaj neradi čítajú mnohí frajeri vždy s odpoveďou na všetko a skúsenejší vo všetkom, kritici celej veci. Tým, že Felix prežil bez nejakých zásadných ťažkostí a zranenia, sa totiž dokázalo, že je možné prežiť návrat z vesmíru aj bez nákladných modulov, paliva pre raketoplány a vôbec s použitím raketoplánov. V prípade vážnych ťažkostí s návratom na Zem pôvodnou cestou tu existuje možnosť návratu aj novou cestou. Spôsob by bol riskantný, no pri dobrom výcviku samotných skokanov by dokázal ušetriť veľké milióny dolárov. V prípade vážnych katastrôf vo vesmíre by takto existoval spôsob návratu na Zem aj oveľa rýchlejšie, než by sa týždne čakalo na prípravu ďalšieho raketoplánu, či pomoc z inej krajiny.
Otázne je, do akej miery by nastal problém s bežnou leteckou dopravou. Nedokážem si predstaviť, že trebárs linka Delta Airlines sa má odkloniť z pôvodnej dráhy, lebo niekde v rozmedzí 14 míľ budú padať astronauti.
Náš čitateľ nás síce po vydaní článku poopravil, avšak predsa len máme z časti pravdu. Nebol by nutný raketoplán. Stačil by špeciálny, dokonalejší skafander so schopnosťou spomalenia pádu a účinkov gravitácie. Či?

3. ide o šport
Ide o šport, formu adrenalínového športu. Okrem toho, že sa Felix dostal azda do všetkých športových magazínov, reprezentoval aj rodné Rakúsko, mimochodom nášho suseda a možno aj preto jeho úspech prežívalo toľko Slovákov viac. Felix mal na prilbe národnú vlajku so svojim menom a dokonca rakúska televízia ORF vysielala živý prenos, no pripojím ešte pár ďalších televízií. Felix si splnil sen, prekonal sám seba a ako posledný skok chcel mať práve tento. Potom plánoval odísť do basejumperského dôchodku. Prečo kritici nekritizujú všetkých skokanov a pokoriteľov rôznych rekordov? Je to šport, no ukázal tiež, že je chlap z ocele.

4. National Geographic bolo pritom
Pri celom skoku od plánovania po jeho zosadnutie na zem bolo prítomné National Geographic. Už len ich prítomnosť dokazuje, že nešlo len tak o hocijaký zoskok. Všetky fotografie počas letu a zosadnutia, ktoré obiehajú svet sú práve ich dielom. Zaznamenávala sa celá trasa, ďalej poslúži pre dokumentárne filmy a rôzne študijné materiály. Počas celého projektu vzniklo množstvo materiálov, fotografií a videí. To všetko poslúži nie len pre ďalšie výskumy a možný štart ďalších pokusov ale sú cennými poznatkami vôbec o tom, že to ide a je to možné. Skok mal teda aj dokumentárny význam, poskytol cenné materiály, ktoré sa inak nezaznamenajú, a inak nezískajú. Jedine ak sa niekto rozhodne toto celé spraviť a použiť na otestovanie samého seba.

5. Prekonal rekordy
Áno, ďalší dôvod, prečo to spravil a aký to malo zmysel boli rekordy, ktoré prekonal. Oficiálne sa dostal s balónom najvyššie, a prekonal rýchlosť zvuku. V skutočnosti však prekonal toho oveľa viac. Ale o tom sme už písali včera.