Sicílska sopka Etna nad Cataniou opäť chrlí lávu a láka turistov

0
2227
Etna, autor Piero z Youtube
Etna, foto: Piero, video z Youtube uvedené v článku

Sicílska Catania a jej obyvatelia majú možnosť vidieť úchvatné prírodné divadlo na vlastné oči. Hoci je miestne letisko pre chrlenie Etny uzavreté, i tak nemá núdzu o turistov, ktorí prichádzajú len kvôli nej. Niekoľko Slováci cestovali aj nedávno na Sicíliu známou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou priamo z Bratislavy, avšak do mesta Trapani, ktoré je vzdialené na opačnom konci ostrova. Pri využití miestnej dopravy si však budú môcť pozrieť toto divadlo aj oni.

Etna, ktorá je najväčšou sopkou v Európe, sa prejavila pred pár dňami a dnes chrlí žeravú lávu a popol do viac ako pol kilometrovej výšky, inokedy až do výšky necelých troch kilometroch.

Podľa odborníkov nejde o erupciu, ktorá by mohla priamo ohroziť obyvateľov Catanie. Predpokladá sa, že sa sopka onedlho opäť upokojí. Obyvatelia bývajúci bližšie pri dvíhajúcej sopky sa stretávajú s hustým prachom a možnosťou poškodenia domov letiacimi kameňmi, v závislosti od vzdialenosti od kráteru. Úrady však nenariadili evakuáciu. Láva má pritom chrliť z nového kráteru, ktorý sa vytvoril na juhovýchode vulkánu Etna.

Video sopečného popola, ktorý padá na krajinu v okolí Etny

Náhľad na mapu
Pri sledovaní mapy si môžete pozrieť detail sopky Etna. Viditeľných je hneď niekoľko kráterov, pričom mnohé z nich pri nasnímaní minulý rok dymili. Etna je na týchto záberoch výrazne zasnežená, aj napriek nízkej polohe, v akej sa nachádza. Pozorovateľné sú však prúdy lávy, ktorá v minulosti oblasťou tiekla a ztuhla.


Zväčšiť mapu