Robotizovaná farma bude čoskoro skutočnosťou

0
1589
Bosch Bonirob má podľa testov na mrkvových záhonoch 90-percentnú efektivitu v ničení buriny.
Bosch: Bonirob má podľa testov na mrkvových záhonoch 90-percentnú efektivitu v ničení buriny.

Robotizované farmy

Úplne robotizované farmy sa nachádzajú v krytých vnútorných priestoroch, ale aj tradičné vonkajšie farmy sa revolúcii poľnohospodárskych robotov nevyhnú.

 

Čo je Bonirob a čo dokáže

Bonirob je vyvinutý spoločnosťou Bosch pod začínajúcou značkou Deepfield Robotics. Odborníci veria, že bude schopný výrazne uľahčiť najzdĺhavejšie a najnamáhavejšie práce v poľnohospodárstve. Samostatne pracujúci robot dokáže vyhodnotiť, ktoré korienky sú životaschopné a odolné proti hmyzu a vírusom a koľko hnojiva potrebujú. Má špeciálne robotické rameno uspôsobené na likvidáciu okolitej buriny.

Ako to všetko dokáže? Bonirob sa učí na základe metódy „ decision tree learning“. Vývojári ukázali robotovi veľa obrázkov buriny a následne ich v programe robota označili za zlé. Prístroj potom v teréne robí rozhodnutia založené na informáciách získaných z obrázkov, posudzuje a rozoznáva dobrú rastlinu od zlej. Bonirob si neustále pridáva nové získané obrázky do databázy, a tým ďalej zlepšuje svoje schopnosti.

„Postupom času sa Bonirob učí stále presnejšie a presnejšie vyhodnocovať podľa farby, tvaru a veľkosti listov, ktoré rastliny sú žiadané a ktoré v záhrade nechceme,“ vraví Amos Albert, hlavný manažér Deepfields Robotics.

 

Výhody Bonirobu

Robotické rameno na pletie (alebo aj rameno smrti) je navrhnuté tak, aby mechanicky zneškodnilo neželané výhonky. To poskytuje pestovaným rastlinám dostatok priestoru a živín. Veľkou výhodou je eliminácia použitia herbicídov, keďže pletie je výlučne mechanické. Pri skúšobnom použití na mrkvových záhonoch preukázal Bonirob 90-percentnú efektivitu v ničení buriny.

Plodiny ako mrkva zvyčajne vyžadujú ručné pletie pestovateľmi, aby bolo dosiahnuté želané množstvo úrody. Birgit Schulz z Deepfied Robotics tvrdí, že roboti môžu medzi sebou navzájom zdieľať informácie o tom, ktoré záhony obsahujú viac buriny a takto zefektívniť celý proces ešte viac.

 

Kedy uvidíme Bonirob u nás?

Bonirob je zatiaľ vo fáze vývoja a na jeho uvedenie do poľnohospodárskych podnikov si ešte budeme musieť chvíľu počkať. (Aj keď nemecká kancelárka Angela Merkelová už mala šancu vidieť, čo všetko dokáže.) Deepfield Robotics verí, že v horizonte 20 až 30 rokov by Bonirob mohol úplne zmeniť poľnohospodárstvo tak, ako ho poznáme.

Zdroj: popsci.com