Replika pravekého Ötziho pomocou 3D-tlačiarne

0
2867

Kópia pravekého muža Ötziho v životnej veľkosti, mumifikovaného ľadovcom a nájdeného v Alpách, je na svete. Prvá kaučuková replika bola vytvorená na základe CT-snímok. Potom americký umelec Gary Staab počas niekoľkých mesiacov jeho postavu modeloval a koloroval, aby získala finálnu autentický podobu. Rekonštrukcia rúk bola najnáročnejšia, keďže tie neboli zachytené na CT-snímkach.

Boli vytvorené tri repliky: jedna z nich bude súčasťou expozície, ktorá bude cestovať po Severnej Amerike, ďalšie dve repliky budú použité na vzdelávacie účely v DNA Learning centre v New Yorku.

Originálna múmia Ötziho sa momentálne nachádza v archeologickom múzeu v Bolzane na severe Talianska.

Ötzi sa stal archeologickou senzáciou potom, čo bol v roku 1991 turistmi objavený v Ötztalerských Alpách blízko hranice Rakúska a Talianska. Jeho telo bolo v ľade zachované od doby kamennej.

Na mieste sa našlo aj jeho oblečenie, náradie vrátane sekery a batohu a taktiež zachovaný obsah žalúdka. Tieto fantastické nálezy spolu s jeho DNA a 61 tetovaniami ponúkli vedcom zaujímavý náhľad do života človeka v dobe kamennej.

Ötzi zomrel násilnou smrťou, bol zabitý šípom z luku keď mal približne 45 rokov. Bol 160 cm vysoký, vážil 50 kilogramov, mal hnedé oči a laktózovú intoleranciu.

Zdroj: phys.org