Dnes je možné sa na internet pomocou bezdrôtového WiFi pripojiť naozaj takmer všade. V prímestských autobusoch, v mestskej hromadnej doprave, každej kaviarni či reštaurácii. V poslednej dobe však pribúda možnosť byť online aj v lietadlách, čo určite ocenia cestujúci na dlhších letoch. Nedávno som sa ocitol na lete, počas ktorého bolo pripojenie na internet možné a bol som milo prekvapený a na túto službu by som si veľmi rýchlo zvykol.
Podobne ako fajčenie na palube, aj vypnutý mobilný telefón počas letu je už dávnou minulosťou. Tým, ktorých to aspoň trochu zaujíma určite neušla správa, že používanie mobilných telefónov počas letu nie je nebezpečné z hľadiska rušenia signálu pilotov a mnohé letecké spoločnosti dokonca umožňujú svojim zákazníkom počas letu uskutočňovať hovory za vlastné tarifné podmienky.
Telefón musíte z rúk odložiť len počas vzletu a pristávania, kvôli tomu, aby bola vaša pozornosť plne sústredená lietadlu. V kritických fázach letu, ktorými sú vzlet a pristátie, je potrebná spolupráca cestujúcich s personálom, tvrdí pre portál itnews pilot pre slovenskú leteckú spoločnosť. Ďalej môžu mobilné telefóny zaťažovať roamingovú sieť, keď sa z výšky snažia pripojiť naraz na viacero prijímačov. Takže, ak vedľa vás na sedadle bude pani telefonovať aj počas samotného štartu (čo sa stalo mne na linke Tallinn – Riga), neviňte ju za následnú haváriu lietadla. Dnes sú už tak moderné, že mobilné telefóny, ktoré má každý, lietadlo jednoducho neohrozia. S telefonovaním prichádza samozrejme aj bezdrôtové pripojenie na internet, čo bolo v Európe len otázkou času, kde v USA sa na internet už nejaký ten piatok pasažieri na vybraných letoch pripájajú. Mnohé americké spoločnosti pripojenie na WiFi ponúkajú, niektoré za poplatok, iné zadarmo.
Norwegian airlines, letecká spoločnosť sa pýši tým, že ako prvá v Európe zaviedla pripojenie na internet na vybraných letoch. Svoje prvenstvo reklamuje už nejaký ten čas, no dočkáte sa ho len v novších lietadlách. WiFi je dostupné pár minút po štarte lietadla a po vypnutí signálu “bezpečnostný pás” vás môže o pripojení informovať posádka, nie je to však pravidlom. To či bude váš let online si môžte overiť už pri rezervácii letenky.
Pripojiť sa je v skutku jednoduché, zapnete si WiFi na zariadení a pripojíte sa. Otvoríte ľubovoľnú web stránku z ktorej budete presmerovaní na stránku, kde kliknete, že súhlasíte s podmienkami používania internetu. Internet na palube Norwegianu je v skutku rýchly a signál vynikajúci. Vyskúšal som aj Skype, ktorý fungoval lepšie ako na zemi 🙂 zvuk bol čistý a obraz nesekal. Po pripojení môžete využiť širokú ponuku menu na domovskej stránke. V prípade, že ste sa pripojili s notebookom, môžete si pustiť televízor či vybrať ľubovoľný film na pozeranie. Zvedavci určite ocenia “flight tracker” ktorý oznamuje polohu lietadla, vzdialenosť a čas do pristátia. Samozrejme, že môžete využívať aj iné web stránky, ktoré tiež fungujú úplne normálne. Facebook či Youtube nerobia tomuto pripojeniu žiadny problém.
Internet na palube leteckej spoločnosti Norwegian airlines veľmi milo prekvapil a gratulujem aj k prvenstvu v poskytovaní pripojenia na palubách lietadiel v Európe. Čo je však najdôležitejšie, ponúka pripojenie úplne zadarmo a neobmedzene. Úsmevné je však to, že tento nórsky nízko nákladový prepravca v tomto predbehol také veľryby ako sú British Airways, AirFrance či KLM ktoré pripojenie zatiaľ len testujú alebo ho ponúkajú len vo veľmi obmedzenej miere.