Odkiaľ pochádzame? Odpoveď na túto otázku často závisí od toho, koho sa pýtame. Astrofyzik by odpovedal, že chemické prvky, z ktorých sa skladajú naše telá, vznikli pradávno v jadrách hviezd. Evolučný biológ by poukázal na podobnosť medzi DNA človeka a primátov a predložil by teóriu, že človek sa vyvinul z opice.
Lisa Randallová, teoretická fyzička z Harvardu, vo svojej novej knihe Temná hmota a dinosaury popisuje úplne odlišnú teóriu. Vyhynutie dinosaurov predchádzalo príchodu človeka a Lisa Randallová vidí príčinu v temnej hmote. O temnej hmote toho stále ešte veľa nevieme, ale odhady vravia, že tvorí až 85 % všetkej hmoty vesmíru.
Vyhynutie jedného druhu znamená zrod ďalšieho
Paleontológovia sa zhodujú v tom, že pred 66-miliónmi rokmi našu planétu zasiahla obrovská kométa. Dôsledkom tejto zrážky bolo vyhynutie 75 % druhov žijúcich v danom čase na Zemi – vrátane dinosaurov. Prežili malé primáty. Tie prešli dlhým vývojom, na konci ktorého vymysleli donáškovú službu a rozvoz pizze.
Randallová s touto teóriou nesúhlasí. Vo svojej knihe popisuje disk nahustenej temnej hmoty, ktorý by mohol byť zodpovedný za vznik ľudského druhu. Temná hmota sa vyskytuje koncentrovaná v útvaroch, ktoré majú silný gravitačný efekt na telesá vo vesmíre.
Pozor na temné disky
Ak disk temnej hmoty naozaj existuje, potom má nepochybne významné gravitačné pôsobenie na okolité objekty – vrátane slnečnej sústavy. Naša sústava sa však nenachádza v blízkosti disku sústavne – a to je jadro teórie Randallovej. Slnečná sústava rotuje okolo centra Mliečnej cesty. Nasledujúca sinusoida ilustruje osciláciu slnečnej sústavy okolo stredovej roviny, kde oranžová bodka je naše Slnko a čierna čiara je disk temnej hmoty.
Astronómovia urobili odhad frekvencie tejto oscilácie. Podľa ich výpočtov prechádza naša sústava stredovou rovinou Mliečnej cesty raz za 32-miliónov rokov. Ak sa v Mliečnej ceste nachádza tento disk, prechádzame cez neho s rovnakou pravidelnosťou.
Podľa doteraz známych dôkazov k masovým vyhynutiam druhov na našej planéte dochádzalo s podobnou pravidelnosťou – raz za 25- až 35-miliónov rokov.
To je podkladom hypotézy Randallovej a jej kolegu Mathewa Reecea. Keď prechádzame diskom temnej hmoty, jeho gravitačná sila pôsobí na Oortov oblak, ktorý obsahuje miliardy obrovských ľadových objektov.
Ak by jeden z týchto objektov zasiahol našu planétu, znamenalo by to koniec života na Zemi. A presne to podľa Randallovej spôsobilo vyhynutie dinosaurov.
Potrebné dôkazy
Teóriu by podporil dôkaz existencie tohto disku. Randallová sa o to snažila, ale pátranie po temnej hmote je veľmi náročné. Na Zemi aj vo vesmíre máme tucet detektorov, ale zatiaľ nebol žiadny z nich schopný zaznamenať časticu temnej hmoty. Ak by sa tak stalo, bol by to významný objav podporujúci aj Randallovej teóriu.
Zdroj: businessinsider.com