Nový druh pračloveka: Ako vyzeral Homo naledi

0
4407

Zoznámte sa s Homo naledi!

Najnovší objav ďalšieho druhu pračloveka – Homo naledi – je jedným z najväčších fosílnych objavov tohto storočia.

Vedci z Univerzity Witwatersrand, z Národnej geografickej spoločnosti, z katedry vedy a technológií v Juhoafrickej republike a z Národnej výskumnej nadácie spolupracovali na objave jediného fosílneho pozostatku nášho dávneho predka v Afrike.

Výsledky publikované v časopisoch eLIFE a National Geographic nám predstavujú ľudského predka, o ktorom sme doteraz vôbec netušili.

autor: Wits University
autor: Wits University

Ako tento pračlovek vyzeral

Homo naledi mal mozog s veľkosťou pomaranča a štíhle telo vysoké asi 1,5 metra a hmotnosť 45 kilogramov. Mal primitívne zuby a lebku, plecia podobné opičím a ohnuté prsty, čo vypovedá o jeho schopnosti loziť a používať nástroje. Dlhé nohy a vyvinuté chodidlá dokazujú, že bol zvyknutý na dlhú chôdzu.7

autor: National Geographic Society
autor: National Geographic Society

Naledino je ťažké vyhrabať

V roku 2013 výskumníci a amatérski jaskyniari objavili viac než 1 550 fosílií v jaskynnom komplexe Rising Star (Vychádzajúca hviezda) blízko miesta zvaného Kolíska ľudstva, nachádzajúceho sa v Juhoafrickej republike. Naledi znamená  v lokálnom jazyku sesotho hviezda. Fosílie sa nachádzali v jaskyni s veľmi náročným prístupom. Vedci museli zostaviť špeciálny tím z najdrobnejších žien (volali ich podzemné astronautky), ktoré boli schopné preliezť úzkou chodbičkou do jaskyne s pozostatkami. Objavené fosílie zatiaľ neboli zdatované, ale vieme, že pochádzajú minimálne od 15 rôznych jedincov.

autor: Wits University
autor: Wits University

Pochovávali úmyselne

Podľa miesta nálezu sa predpokladá, že zástupcovia Homo naledi úmyselne pochovávali svojich mŕtvych. Vedci dlho verili, že pochovávanie mŕtvych bolo unikátne pre druh Homo sapiens. To už teda viac neplatí. Fosílie, ktoré reprezentovali jedincov rôzneho veku, boli nájdené v jaskyni bez prítomnosti iných živočíchov, okrem pár vtákov a myší, ktoré sa do jaskyne dostali pravdepodobne náhodou. Nie všetci vedci sa zhodujú na teórii, že tieto telá boli pochované, ale iné vysvetlenie zatiaľ nemajú.

Najdôležitejšia otázka o Homo naledi, ktorú je potrebné zodpovedať, je jeho vek. Časopis The New York Times píše:

 

Výskumníkom sa stále nepodarilo rozlúsknuť presný vek Homo naledi. Usadeniny v jaskyni sú nejednoznačné a neprítomnosť ďalších živočíchov datovanie tiež komplikuje. Primitívne rysy, ako veľkosť mozgu, naznačujú, že tento druh sa mohol vyvinúť z Homo genus. To by znamenalo, že je 2,5 až 2,8 miliónov rokov starý. Geológovia určujú vek jaskyne na 3 milióny rokov.

 

A to je len začiatok objavovania našich najstarších predkov. „Jaskyňa ešte nevydala všetky svoje tajomstvá,” vyjadril sa Lee Berger, vodca výskumnej výpravy, „tam dole na nás stále pravdepodobne čakajú stovky, ak nie tisíce ďalších pozostatkov Homo naledi.

ZDROJ: popularmechanics.com