Misia na Mars by mohla vyštartovať v roku 2018 s dvoma ľuďmi na palube

0
1426
Planéta MARS, fotografia NASA
Planéta Mars, foto: NASA, Hubblov teleskop

Multimilionár Dennis Tito sa pred viac ako desiatimi rokmi preslávil ako prvý vesmírny turista, ktorý sa dostal do vesmíru. Teraz prichádza s naozaj zaujímavým nápadom vyslať muža a ženu do vesmíru v kozmickej lodi na Mars. Planétu by mal len obletieť, no v každom prípade by tak šlo o výnimočnú udalosť v kozmonautike, keďže ďalej ako za Mesiac sa ešte nikdy necestovalo. Dennis svoje plány pripravoval niekoľko rokov a jeho záujem o vesmír je zdá sa čoraz väčší. Projekt 501 dňovej misie k Marsu a späť Tito predstavil len pred pár dňami, pričom odhalil aj niekoľko detailov.Projekt má v niektorých číslach jasno
Celý projekt z väčšej časti financuje sám zo svojich prostriedkov. Už teraz je jasné, že jeho počiatočný vklad miliardou dolárov nebude stačiť. Vyvíja kozmickú loď, ktorá by bola schopná letu vesmírom k Marsu s dvojčlennou posádkou. všetko sprevádza množstvo presých výpočtov. Má tak hneď k dispozícií aj dva termíny, kedy je podľa presnej matematiky najlepšie vyraziť smerom k Marsu. Prvý možný termín je teda 5. januára 2018 a tento termín chce stihnúť, inak najbližšia možnosť bude až o 13 rokov neskôr. S najväčšou pravdepodobnosťou z obežnej dráhy bude vesmírna loď vyrážať celkom iným smerom, ako bude vtedy poloha Marsu. To preto, lebo sa počíta aj s obežnou dráhou Marsu a premenlivosti jeho polohy v čase doletu lode. Na palube chce jeho team pár. Muža a ženu, najlepšie starších manželov, ktorí si budú rozumieť a dokážu lepšie prežiť spoločne 501 dňovú misiu pokojne so všetkým, čo k tomu patrí. Ich zásoby budú značne obmedzené a žiaľ podmienené aj recykláciou telesných tekutín. Akákoľvek chyba vo výpočtoch ich môže stáť život. bude potrebné aby dokázali ovládať všetky prístroje a zároveň sa podieľať na vedeckých pokusoch počas letu, aby naplnili svoj program.

Už teraz je to veľká vec
Už teraz je možné tento zámer považovať za veľkú vec. Ak by sa totiž realizoval štart vesmírnej lode a naozaj by sa vydala smerom k Marsu, ostro by bol sledovaný každý krok tohto páru. Každé jedno zlyhanie, porucha na lodi a vôbec zlyhanie ľudského faktora, choroba, či smrť niektorého z cestujúcich by znamenali veľkú a sledovanú vec. Uvidíme, kam to milionár dotiahne. Nepochybujeme však, že záujem o tento let a prežitie tvrdej prípravy takmer dvoch rokov letu bude veľký.