Microsoft spustil svoju vyhľadávaciu sociálnu sieť SOCL

0
1404

Na adrese http://so.cl je už nejaký čas spustená novinka od Microsoftu, takmer sociálna sieť SOCL. Hoci náznaky plnohodnotnej sociálnej siete prichádzali zo smeru Windows Live a skôr by sme naozaj niečo také čakali práve tam, vzniklo niečo nové, kde je zatiaľ možné sa prihlásiť až vtedy, ak máte účet na Facebooku či na Live. SOCL samozrejme neprichádza s ničím novým, no dáva najavo, že si uvedomuje dôležitosť sociálnych sietí v budúcnosti a spája hľadanie s ľuďmi samotnými ešte viac.

Úvodné stránky nám heslovite a so sloganmi hovoria, že aj tu sa môžete spájať s ľuďmi, môžete zdieľať, čo hľadáte, učiť sa, zdieľať a zdieľať… akoby toho zdieľania už nebolo dosť.
Hneď pokus o pripojenie sa do SO.CL dáva na výber možnosť pripojiť sa cez Windows Live, alebo Facebook. Následne vyžaduje potvrdiť podmienky, v ktorých prehlasujem, že mám viac ako 18 rokov. Až po tomto potvrdení sa dostanete k obrazovke s hlásením, že čoskoro môžete očakávať pozvánku na emailovej adrese.

Systém nakoniec nie je sociálnou sieťou v pravom slova zmysle, a je jasné, prečo využíva ďalšie siete. Jeho hlavnou myšlienkou je vyhľadávanie a zdieľanie s priateľmi. Prepojenie s inými sociálnymi sieťami je práve tým základom, čo bude SO.CL robiť ojedinelou stránkou. Vyhľadávacia služba Bing bude asi najvýraznejšou časťou tejto siete, a práve od nej sa očakáva, že bude aj zmyslom tejto sociálnej siete. Cez ňu bude totiž možné vyhľadávať, archivovať, prípadne rôzne upravovať výsledky hľadania. Po pravde, pri takomto všeobecnom pokeci by nám to nepripadalo ako dostčujúce lákadlo preto, stať sa členom. No skúsime si to, keď vybavia našu pozvánku.

Čo môže získať Bing?
Bing vďaka tejto službe môže získať prehľad o tom, kto hľadá čo a čo ďalej s týmito informáciami robí. Presnejšie, či hľadá konkrétny text, alebo sa na stránkach zdrží dlôhšie, alebo siaha po obrázkoch, ktoré ďalej sťahuje, či priamo hádže na facebook, aby pobavil ostatných. Bing tak môže získať a lepšie vypracovávať systém vyhodnotenia hľadaní. Ale to už sú len dohady, pretože presnejší význam sociálnej siete zatiaľ nie je známy.