Meme komixy – neutíchajúci trend internetu a jeho podoby

0
6651

Ľudstvo samo o sebe hľadá stále nejakú senzáciu, niečo o čom by sa viedli búrlivé debaty, niečo čo šokuje každého z nás. Deň čo deň sa internetom preženie iný „hurikán“ kurióznych až zvrátených nápadov, ktoré často upadnú do zabudnutia. To však nie je prípad meme komixov, ktoré sa držia na poli internetovej zábavy už „nejaký ten piatok“ a stále nás niečím prekvapia. Že neviete čo je meme komix?

Meme komix

Je pomerne zložité definovať tento druh internetových príspevkov, pretože aj samotní tvorcovia sa niekedy nevedia zhodnúť na tom, čo ešte je meme a čo už meme komixom prestáva byť. Dá sa ale vo všeobecnosti konštatovať, že meme komix je akýsi obrázok, alebo séria obrázkov, ktoré riešia každodenné problémy, kultúrne fenomény, aktuality z rôznych oblastí, či jednoducho život ako taký. Mal by byť vtipný, rebelský, stručný, ľahko pochopiteľný a hlavne dobre spracovaný. V meme komixoch nájdeme postavičky s určitými vlastnosťami a prostredníctvom nich vedia tvorcovia stvárniť takmer každý problém či situáciu. Aj tu platí jednoduché pravidlo internetu: čím bizarnejšie, tým lepšie.
Priaznivci týchto nevšedných obrázkov sú predovšetkým adolescenti a mladí dospelí, ktorí trávia na sociálnych sieťach väčšinu svojho času. V súčasnosti existujú tisícky stránok s touto tématikou – darmo, je o ne záujem.

Meme komixy sú v porovnaní s klasickými komixami viac interaktívne. Ktokoľvek a kedykoľvek si môže vytvoriť celkom jednoducho svoj meme komix a odhaliť tak svetu (často anonymne) čo má na srdci. To však kráča ruka s rukou s kvalitou jednotlivých komixov. Sú také, ktoré sa stali doslova kultovými, no bohužiaľ aj také, ktoré nezaujmú nikoho iného okrem samotného autora. Kým klasické komixy boli písané a kreslené predovšetkým profesionálmi (česť výnimkám, aj amatéri sa našli), ktorí presne vedeli čo robia, dnes sa doba zmenila. Za pár minút si v programoch na to určených môžete vytvoriť meme komix a proste ho zavesíte na net. Ak zaujme používateľov tí si ho medzi sebou budú posielať a virálna senzácia je na svete. Dalo by sa povedať, že meme komixy sú akýmisi „deťmi“ karikatúry a pokračujú v neustálom hodnotení ľudských činov a ich zveličovaní.

Meme v praxi –  Trápi vás niečo, niečo sa vám podarilo, cítite sa hlúpo… atď.? Prostredníctvom meme komixu môžete vyjadriť svoje pocit a zdôveriť sa svetu. Tu je prehľad niektorých z najpopulárnejších meme komixov na webe:

1.) You don´t say (ale, čo nepovieš?): Spája sa s tvárou herca Nicolasa Cagea. Zobrazuje sarkazmus v situácií keď ľudovo povedané „niekto objaví Ameriku“, čiže niekto si niečo uvedomí až príliš neskoro.
Meme face - postavy a tváre

2.) I don´t live on this planet anymore ( už viac nechcem žiť na tejto planéte): Slávna scénka zo seriálu Futurama ožíva vždy keď niekto použije tvár postavičky, ktorá obrazne povedané nechápe zmýšľanie a správanie ostatných jedincov danej planéty. Verím, že každý z nás má občas takýto pocit L.
Meme face - postavy a tváre

3.) Oh stop it, you (ale no, už ma toľko nechváľ): Túto vetu vyslovujú meme hrdinovia vo chvíli keď ich niekto chváli, síce ich to teší ale navonok sa tvária, že ten druhý len preháňa. Nechcú vyzerať, že sú na seba hrdí a nahodia ten povestný výraz. A ruku hore kto to aspoň raz neurobil!
Meme face - postavy a tváre

4.) Like a Sir/Like a Boss ( voľne by sa dalo preložiť „Som Pán“, či „Ja som boss“): Tento meme komix zas využívajú ľudia vo chvíľi, keď sú na seba patrične hrdí a nehanbia sa zato. Proste to chcú vytrúbiť do celého sveta.
Meme face - postavy a tváreMeme face - postavy a tváre

5.) Poker face (výraz hráča hrajúceho poker/kamenná tvár): Túto tvár musí každý z nás, z času na čas nahodiť, keď nemôžeme alebo nechceme prezradiť čo si myslíme. V bežnom živote dosť časté, v meme taktiež.
Meme face - postavy a tváre

6.) Troll face (klasicky povedané škodoradostník): Čo k tomu dodať. Čím väčšie nešťastie či hanba sa stane tomu druhému, tým lepšia zábava. Cha! Cha! Je to myslené aj v zmysle, že určitá „dobrá duša“ niečo vyvedie svojej obeti. Aké detinské, že? Ale nestarnúce.
Meme face - postavy a tváre

7.) If you know what i mean ( ak vieš na čo narážam): Klasický vtip kde je dvojzmysel to pravé orechové. A k tomu si predstavte, že tomuto meme prepožičal tvár nikto iný ako Mr. Bean.
Meme face - postavy a tváre

8.) Not bad (myslím, že môže byť): Ľahko použiteľné na situácie kedy si poviete, tak toto celkom ujde. Ani zlé ani dobré. Meme je príznačnejšie ak sa doplní tvárou prezidenta Obamu s týmto gestom.
Meme face - postavy a tváre

9.) Challenge accepted (príjmam výzvu): Tento meme je práve v nálade splniť výzvu, ktorá mu bola stanovená. Pripomína vám to niečo? Žeby ľadovú výzvu?

Meme ikona 9

10.) Grumpy cat/NO ( nevrlá mačička): Toto nie je jedno z klasických meme tvárí, avšak pred časom zavítal do rodinky meme aj toto stvorenie s vrodeným defektom čeľuste, ktoré ho predurčuje na tvár plnú nenávisti. Ale inak je vraj zlatá a priateľská.
Meme face - postavy a tváre

11.) Forever Alone ( navždy sám): Vyjadruje osamotenie, smútok, či intrigy ostatných. Každý si ju môže vysvetliť po svojom, rovnako, ako ten, čo hlavu použije do svojho minikomixu.
Meme face - postavy a tváre

12.) LOL ( hlasitý smiech na dobrom vtipe): Ikona používajúca skôr na yjadrneie hlasného smiechu, či výrazne hlučnej reakcie na vtip, či situáciu.
Meme face - postavy a tváre

13.) Me gusta ( po preklade zo španielčiny niečo ako „Páči sa mi“): výraz používaný, ked sa človeku niečo naozaj páči a je to skrátka podľa jeho gusta, pocit blaženosti, dalo by sa povedať.
Meme face - postavy a tváre

Tieto meme tváričky som zoradila náhodne, čiže nie je to rebríček od najlepšieho po najhorší. Existuje niekoľko desiatok ďalších iných a novších meme komixov. Toto je však ostrieľaná desiatka. Možno so mnou nebudete súhlasiť, alebo si jednotlivé meme ksichty vysvetľujete inak. Ale to je fajn. Nezabúdajte, že ide len o zábavu. A tak trochu o sebareflexiu.

Budúcnosť nemých tvárí

Je ťažké odhadnúť kde po rokoch skončia slávne postavičky a ich hlášky. Možno zostanú zapadnuté prachom ako väčšina komediálnych historiek, ktoré už dnes pochopia len zainteresovaní. Teraz sú však stále s nami a nachádzajú sa v každom z nás (if you know what i mean )

Meme face - postavy a tváre

Pre Zaujmavosti pripravila Denisa