Megatunel? Stránky lesníkov za 700 000 EUR sú brutálnou cifrou

7
2146

lesnickestrankyAk sme si mysleli že za pár desiatok tisíc eur vyhotovené stránky Slovenskej národnej galérie bez dizajnu, farieb s hodnotou možno maximálne 100 EUR boli webovým failom roka, tak sme sa poriadne mýlili. Obyčajní ľudia (OĽaNO) totiž dostali list v ktorom bývalá zamestnankyňa Lesníckeho zväzu poukázala na netransparentnosť verejného obstarávania stránok pre lesnícky zväz pred pár rokmi. Nikto ju doteraz nebral vážne a zrejme aj preto stratila pracovné miesto. Výherca obstarávania mal byť známy a vybratý ešte skôr, ako sa za týmto účelom výberu stretla odborná komisia. Mnohí výrobcovia stránok a dizajnéri sa pýtajú, kde sa vlastne zverejnilo takéto obstarávanie, no už je neskoro. Stránky sú hotové (LINK) už pár rokov a podľa uvedených informácií mali so všetkým stáť neuveriteľných 700 000 EUR, v prepočte na slovenské koruny neuveriteľná cifra 21 088 200 slovenských korún. Suma, za ktorú mohli stránky vyvíjať v USA tí najväčší odborníci na svete a nakoniec by celý portál počítal aj s každým jedným stromom a bolo by ho možné online monitorovať. Áno, možno v tejto chvíli len uchádza realita do sveta fantázie, ale asi tak nejak uchádzala realita do sveta fantázie aj pri kalkulácií ceny.

Stránky, ktorých hodnota po kódovej stránke nie je presne vyčísliteľná, keďže do nej ako nelesníci nevidíme, majú po grafickej stránke naozaj slabú hodnotu, prípadne žiadnu. Spôsob, akým je stránka vyhotovená, pripomína prvotné stránky, ktoré sa učia vytvárať ľudia na kurzoch výroby stránok. Avšak z kurzov, ktoré si môžu mnohí pamätať ešte v roku 1999. Veľmi zaostalý, nemoderný dizajn, žiadne tlačidlá a efekty. Nič. Dizajn, za ktorý by sme osobne nikdy nezaplatili a obsah, ktorý je dokonca len skopírovaný z už existujúcich stránok www.forestportal.sk. Na nových stránkach existuje sekcia KONTAKT a tam by ste očakávali širší kontakt, formulár… nie. Ide o emailovú adresu na pôvodné, skopírované forestportal.sk. Dokonca je tu porušené aj vážne nepísané pravidlo, že jeden web nesmie kopírovať obsah druhého.

Potupená česť webdizajnéra
Množstvo autorov stránok a pridávame sa aj my, sa cítia ponížení a urazení, pretože ich práca vychádza na pár eur, možno pár desiatok eur, alebo len v trojciferných číslach. Nakoniec sa však ukáže, že preorientovanie sa na vzťahy s politikmi a štátnymi inštitúciami, alebo len sledovanie tých správnych miest na nástenkách s výberovými konaniami nám môže otvoriť oči. Pochopili sme, ak chceme v kríze prežiť, nemôžeme robiť stránky podrobne, poctivo precízne, moderne a komplexne za pár eur, ale pre vládu a za balík. Nuž a keď k cene pridáme pár pôvodne bezcenných núl na to správne miesto, tak asi až vtedy pôjde o konečne tú správnu hodnotu.

Nie, nikoho neobviňujeme, len v tomto článku dvaja spájame myšlienky. Kým jeden pomaly dostal srdcový infarkt, druhému autorovi týchto riadkov sa zastavil svet okolo. Nech sa na nás naozaj nikto nehnevá, ale aj 7 000 EUR by bolo príliš, nie to ešte 700 000. Veríme, že zodpovední za schválenie takto postavenej a nadizajnovanej stránky budú mať vysvetlenie, alebo v lepšom prípade sa verejnosť dočká podrobnej analýzy, či stránky mali takú hodnotu, ako sa píše a hovorí. Slováci ani nemôžu hovoriť, že to šlo z ich peňazí, pretože projekt financovala Európska únia. Šlo teda o peniaze z celej únie, takže sa nedivme, keď sa v probléme budú vŕtať aj zahraničné médiá a blogy… vlastne už sa prvé názory objavujú a tak odporúčame prečítať si pár názorov na českej internetovej scéne.

Comments are closed.