Mars One, nová misia osídľovania Marsu môže byť aj veľkou reality show

0
1660

Holanďania Bas Lansdorp a Arno Wielders spoločne s ďalšími krajanmi, ďalej s Američanom Norbertom Kraftom, a Kanaďanom Bryanom Versteegom využili svoje skúsenosti, schopnosti a zápal pre nápad pri spustení vlastnej myšlienky osídlenia planéty Mars, ale taktiež patriac medzi prvých súkromníkov, ktorí prichádzajú s reálnym plánom, ako dostať človeka na túto planétu. Založili organizáciu Mars One, ktorej úlohou bude začatie osídľovania planéty Mars. Podľa ich plánov by sa malo začať s náborom prvých osadníkov už tento a na budúci rok. Budúci rok by mali odštartovať plány a vývoj technológií, ktoré by neskôr slúžili prvým astronautom na prežitie, výrobu energie a mnoho ďalšieho. Práve tieto technológie by spolu so zásobami pristáli na planéte ešte skôr, než prvá posádka. Priebežne by na planéte mali pristáť aj jednotlivé moduly budúceho prvého komplexu budov, ktoré by boli obydlím, základňou aj pracovňou nových Marťanov. S prvými osadníkmi sa počíta v roku 2023, kedy by už malo byť automatizovanými a diaľkovo ovládanými procesmi pripravené všetko základné pre život. Organizácia počíta s priebežným pribúdaním osadníkov, ale aj zásob na planéte.

Mars One - misia osídľovania Marsu

Jednosmerná letenka
V každom prípade sa však nepočíta s návratom Marťanov na Zem, keďže niečo také by bolo oveľa nákladnejšie. Potrebné by bolo vybudovať štartovaciu plošinu pre raketoplány, rampy a mnoho komplikovaného vybavenia. Prví osadníci by teda mali počítať s tým, že prinesú slávu svojmu menu a rodine, bude sa o nich písať v každej učebnici histórie a s vesmírnou tematikou, no zároveň na planéte nájdu miesto na prvom marťanskom cintoríne.

Marketingový ťah
Všetko to majú chlapíci premyslené. To aj napriek tomu, že nemajú vyriešených niekoľko zásadných vecí, ako je napríklad celkové financovanie. Napriek tomu, že nedisponujú ešte dostatkom financií, plány sú veľké. Prvá misia na Mars by totiž mohla pripomínať reality show a veľkú preteky, kde je všetko spojené s veľkým množstvom reklám. Práve reklama a práva na vysielanie by mohli spoločne spôsobiť veľkú revolúciu v tom, čo dokáže reklama a ako ju možno využiť aj na obrovské plány. Záujem o sledovanie prvých Marťanov by totiž nebol v réžií štátu a napríklad taký vlastne voľne šíriteľný záber prvého kroku na Mesiaci by už nebol to isté, ako prvý krok na Marse. Predpokladáme, že prvý krok na Marse by bol snímaný hneď niekoľkými kamerami povedzme rovno dvadsiatich televíznych spoločností a ľudia by hltali úplne všetko. Trebárs aj detaily ako prvé zvracanie, prvý sex na Marse, prvý šport na Marse, beh po planéte, testovanie rôznych vecí, technológií, prvé pokusy o aj snahy o prvý nádych v atmosfére Marsu. Vzhľadom na fungovanie sveta reklamy, dnešnej televízie a marketingu je vysoko pravdepodobné, že by celý plán mohol uspieť. To aj napriek tomu, že už niekto iný na podobné obdobie plánuje svoju vlastnú cestu smerom k Marsu.

Stránky projektu mars-one.com
Stránky projektu na adrese mars-one.com už dnes ponúkajú na predaj darčekové predmety, ktoré idú na dračku. Spôsobené to je zrejme aj tým, že či sa misia podarí, alebo nie, budú mať neskôr vyššiu cenu. Podľa jazykov na stránke a vlajok na moduloch je možné očakávať medzinárodné spojenie síl. Celý projekt je možné financovať aj dobrovoľnými príspevkami. Zo Slovenska sa nazbieralo zatiaľ 20 USD.

Foto: Mars-one.com