Google porušil zákon a vraj o tom nevedel. Hahaha!

0
1859

Google.skGoogle ma prúser. Vďaka úradom z Hamburgu sa podarilo zistiť, že Google pri snímaní ulíc vo svojom nástroje Google Street View zaznamenával aj dáta prebiehajúce v sieti Wifi a ostatných druhoch sietí na okolí. A vraj to nerobil zámerne. Úrady pre ochranu osobných údajov sa preto naštvali a vyzvali Google o vysvetlenie. Rozhorčení sú aj v susedných Čechách. Niektorí ľudia sú proti takémuto nástroju. Vraj zlodeji majú možnosť si z tepla domova zmerať výšku budovy, pozrieť frekventovanosť ciest a ulíc, naplánovať prípadnú skrýš, zmerať tichý prechod k výkladu na nestrážené miesto, alebo vraj ešte môže slúžiť na vytipovanie si lokalít plných detí a konkrétneho dieťaťa pre pedofilov.

Ukážka

Pre ilustráciu, čo je Street View prikladáme mapku priamo zo známeho miesta Time Squarena Manhattane v New Yorku (USA), ktoré je takto nasnímané. Môžete sa v ňom prechádzať a presúvať, obzerať o 362° stupňov
Zväčšiť mapu

navigácia: kliknite na krajinu vo vnútri, nepúšťajte myš a posúvajte obraz pohybom myši. Pustite až keď nechcete posúvať obraz. Ak chcete prejsť o niekoľko metrov ďalej, dva krát kliknite na symbol bieleho kruhu na trase cesty. Symbol bieleho kvádru vám dovolí len foto zväčšiť, ale nie sa priblížiť.

Do konkrétnych príkladov zachádzajú všetci odporcovia systému. Napríklad mnohí z nás, čo sa internetu venujeme viac túto funkciu ocenili, mohli sa poprechádzať po zaujímavých miestach a mestách bez toho, aby tam museli byť. Presne si nájdeme prevádzku firmy a hotely, pozrieme čo je po blízku, aké sú možnosti nákupu, ako ďaleko pláž… Celé Miami je pekne nasnímané, ako aj New York, Veľká Británia, Austrália… Nechýba ani Havaj.

Ale vráťme sa k obhajobe Googlu, že nevedel o ukladaní všetkých týchto dát pri prechode automobilov a cyklistov so snímacou kamerou. Vraj netušil, že ich kamera a zariadenia sníma aj takéto signály. Tak sa naskytá otázka, ako je možné, že to niekoľko rokov Google nevedel, a prišiel na to až keď sa začali zaujímať o to nemecké úrady? Ako je možné, že to Google priznal až teraz? Doteraz si vôbec nevšimol, že majú bilióny hesiel, mien a prístupov na rôzne kontá, emaily a adresy a nikoho netrápilo, čo to je a na čo to slúži? Ak to nebol zámer, ktorý sa im nepodarilo udržať v tajnosti, tak čo to teda bolo?

Google o nás vie absolútne všetko

Google už priznal, že nahliada do správ užívateľov Gmail, avšak ohradil sa, že je to pre prípadný boj proti terorizmu. Pomocou služby Google Adsense a AdWords má prístup k číslam vašich bankových účtov a aj k údajom o vašich stránkach. Vďaka službe Google Search vlastne Google ukladá a zachováva históriu Vášho hľadania a presne vie, čo hľadáte, čo chcete hľadať. Vďaka službe Google Pictures (Picassa) vie ako vyzeráte, s kým sa stýkate a vďaka odkúpeniu Youtube.com aj vie ako sa pohybujete, čo robíte a aký máte hlas. Pomocou Google friends taktiež vie, s kým sa priatelíte, ak už sa to náhodou nedozvedel početnosťou emailovej komunikácie. Analytics uchováva dáta o vašich stránkach, kto, z akého mesta, ako dlho a kedy sa vrátil, čo pozeral, odkiaľ prišiel a ba dokonca máte možnosť ako správca vlastnej stránky vidieť aj poskytovateľa internetového pripojenia, rozlíšenie monitora, farebnú hĺbku, operačný systém a verziu prehliadača. Ak teda niekto príde na Vašu stránku, kde máte Analytics, majiteľ stránky má síce prehľadné štatistiky, ale okrem mena a adresy tiež množstvo ďalších údajov, na základe ktorých môže postaviť marketing webu, alebo sa orientovať na určitú oblasť. Ešte zostáva aby celý prehliadač bol od Googlu a nakoniec mobil aj celý počítač. Či vlastne aj to už je. Zbieraním dát z verejných sietí, o čom si mnohí myslia, že bol zámer, si to Google pokašľal. Google je vynikajúci nástroj, ale je toho už priveľa.

Jedna stránka, ktorá si uťahuje z Google v tom smere, že už aj tak vie o všetkom všetko, sa ironicky vyjadruje aj zbierkou jednoduchých vtipov, ktoré možno sú úsmevné, ale čoskoro možno aj pravdou. Nájdete ju na http://gugl.n-games.eu