Facebook vydal nové pravidlá pre reklamu, ľudia sa opäť búria

0
1912

Facebook hlavné stránky sociálnej sieteFacebook zmenil pravidlá, ktoré vstupujú do platnosti od 1. januára 2015. Súhlasiť s týmito pravidlami budete už len tým, že sa po tomto dni prihlásite. Svoj nesúhlas vyjadríte tým, že Facebook nebudete používať. Stručné zhrnutie súhlasu a nesúhlasu je však pre niekoho vážna vec. Závislosť na Facebooku totiž vytvorila v mnohých používateľoch nevyhnutnosť využívania tejto služby a tak o zrušení účtu na Facebooku nemôže byť ani reč. Nové podmienky používania sú neprehliadnuteľné. Prichádzajú na emailové schránky, zobrazujú sa v účte a upozorňuje na ne Facebook niekoľko krát.

Čo obsahujú nové podmienky Facebooku?
Nové podmienky používania obsahujú, že používaním Facebooku od roku 2015 súhlasíte s tým, že sa Vám bude zobrazovať len adekvátna reklama vypočítaná z Vašej aktuálnej polohy, zo záujmov, z činnosti, prípadne zo zariadenia a miesta, kde ste sa pripojili. Jediný skutočný dôvod, prečo toto Facebook spravil je zisk z reklamy, ktorá tak bude ešte účinnejšia a pre inzerciu zaujímavejšia. Ak teda idete náhodou okolo nejakej reštaurácie a surfujete, môže sa vám zobraziť reklama práve na danú reštauráciu, či ponuku nachádzajúcu sa neďaleko. Na jednej strane je pre používateľa Facebooku zaujímavé a možno lepšie, že sa mu nezobrazujú ponožky a reklama na nové auto, keď na auto nemá a ponožky ho nezaujímajú, na druhej strane tým Facebook tvrdo vstupuje do súkromia každého používateľa. Už dnes vyčíta vaše záujmy a z činnosti následne vypočíta, čo by vás mohlo zaujímať. Facebook opakovane zasahuje do súkromia.

Ako proti tomu bojovať?
Už po druhý krát sa na Facebooku koná veľká vlna nesúhlasu a jeden používateľ služby od druhého kopíruje prehlásenie o nesúhlase s novými podmienkami. Text, ktorý sa vo veľkom šíri na slovenských účtoch obsahuje text, v ktorom sa ohradzujú voči používaniu vlastných dát na komerčné účely. Hoci toto tvrdenie má svoju logiku, žiaľ zrejme ani žiadnu váhu pre ľudí pod Zuckerbergom. Jeho sila je voči Facebooku samotnému však rovná nule. Pri bližšom čítaní textu tohto príspevku sa skutočný právnik môže chytať za brucho. Je totiž plný sprostostí, ktoré sa neustále kopírujú a opakujú pri každej veľkej zmene na Facebooku. Prečo? Vysvetlenie je v tomto videu.

Systém pre nový typ reklamy je totiž vo Facebooku nepopierateľne už prichystaný. Reálne bojovať zneužívaniu vašich dát a súborov sa dá napríklad aj zastavením neuváženého používania sociálnych sietí, ktoré to postupne preháňajú a ľudia si i tak o krátku chvíľu opäť zvyknú. Základom je nezverejňovať osobné údaje, vyhnúť sa používaniu Facebooku, keď to nepotrebujete a pokúsiť sa znížiť šance Facebooku nájsť Vašu polohu. Prejdite si preto pozorne všetky nastavenia súkromia a lokalizácie polohy. Drvivá väčšina používateľov Facebooku sa nepozerá do nastavení len preto, že sa obáva možného nepochopenia obsahu jednotlivých nastavení. Prvým krokom je chcieť a čítať text napísaný pri jednotlivých nastaveniach.

Upozornenie na záver:  Ako istotne už viete, Facebook váš účet ani po vašom zrušení nezmaže. Nezmaže ani žiadne fotografie, ktoré priamo vy zmažete. Dokázali sme to už opakovane rôznymi pokusmi aj na iných portáloch. Ďalšia vec je, že nahratím súborov na Facebook sa stávajú majetkom Facebooku. Potom predsa nemôžete očakávať, že zmazaním nejakej fotografie, na ktorej ste, ste všetko zmazali, keďže už nahratím na sociálnu sieť nie je celkom vaša…