Facebook sa opäť mení: Nové Facebook stránky v jednom stĺpci

0
1688

Správcovia stránok na Facebooku môžu mať opäť oči v smútku, alebo očakávať niečo nové s väčším nadšením. Pri zmenách na Facebooku sa skrátka musíme upokojiť, pretože akékoľvek nervy nám sú celkom zbytočné. Tak ako Facebook nezaujímajú názory bežných ľudí a je nemožné ho kontaktovať aj vo vážnych veciach, tak ani neopravujú obrovské množstvo chýb, ktoré často znemožňujú prácu. Najnovšie zmeny, ktoré si pre nás Modrý Pán pripravil, sa týkajú dizajnu a aj fungovania Facebook stránok ako takých. Keďže prvé zmeny videli najskôr správcovia stránok, nové facebook stránky sa čoskoro objavia aj verejnosti. S čím počítajte?

Vizuálne rozdiely
Zásadný rozdiel je v tom, že stránky už neponúknu dva stĺpce, ale vrátia sa do starých počiatkov, kde bol jediný jeden stĺpec idúci za sebou. V podstate v mobile sme to mali celý čas, na PC verzii prehliadača sme s tým ale nepočítali. Mimo jeden obsahový stĺpec sú tu aj ďalšie zmeny. Stránky budú naďalej obsahovať hornú lištu, ktorá sa pohybuje spolu s vami, no žiaľ ak už raz vypúšťam takýto dizajn, najskôr ho otestujem. Pri používaní nového vzhľadu čisto na Firefox prehliadači mám osobne chuť radšej zapnúť mobil a snažiť sa horkoťažko riešiť niečo cez neho. Lišta prechádza aj cez dôležité prvky nastavení. V sekcii nastavenia stránok dokonca blokuje prístup do niektorých prvých volieb, ktoré sú klikateľné len ak nad nimi nie je iný objekt.

Celkom na pravom boku ako výčnelok tvoria údaje o označeniach LIKE IT, o dosahoch príspevkov, o počte upozornení a správ. Síce osobne pochybujem, že pre upozornenia pôjdem práve sem nižšie, ak za celé roky každý chodí hore, nuž dobre teda.

Widgety, či inak povedané obsahové bloky
Keďže nástenka je teraz zložená z jedného bloku, ostáva nám viac priestoru, ktorý vyplnili panelmi známymi dizajnom z bežného osobného profilu. Celkom hore na ľavo má stránka oblasť pozývania priateľov a hodnotení. Nižšie sa nachádzajú základné informácie o stránke, mimochodom tie, ktoré by ste skôr logicky čakali niekde vyššie, aby mal človek jasno, na akých stránkach a o čom je, najmä ak je na nejakých neidentifikovateľných. Pod tým sa nachádza panel s fotografiami a následne s posledným videom. Video môžete mať pritom nejaké staršie a nemusíte cítiť potrebu ho výrazne prezentovať. Zostávajú ešte recenzie, žiaľ ešte viditeľnejšie ako pred tým, a stránky, ktoré sa páčia tej vaše, či pre niekoho priamo „partneri“. Ak ste získali v poslednom čase negatívnu recenziu a nechcete provokovať porušením slobody slova jej zmazaním, bude svietiť o niečo viac, no aspoň nie tak hore ako pred tým. Poradie všetkých blokov môžete meniť, až na tie podstatné dva horné s popisom a pozývaním priateľov, ktoré by ste ako majiteľ stránky skôr vymenili medzi sebou.

A nejaké skoro-pozitíva nakoniec
Určite má celá zmena aj niekoľko pozitív. Najmä ide o celkom rýchle skrolovanie (vlastne pravda je taká, že teraz sa naskrolujete ešte viac ako doteraz), pričom rýchlosť si všimnete najmä ak pracujete so stránkami dlhodobo. Vzhľad nie len zlý, ale aj dobrý. Už sa totiž nemusíme obávať optického preskakovania príspevkov, keďže oči návštevníka museli sledovať dva stĺpe. Zatiaľ zmeny vnímame strednou cesta, pretože množstvo nelogických chýb s prekrývaním a nesedením napríklad hornej grafiky, znemožňuje mať viac pozitívny pocit. Nakoniec si k tomu pridajme zablokovanie zdieľania príspevkov do svojho osobného profilu z vlastnej stránky, čo je nelogický hlod mesiaca, a sme v hodnotení celkom dole.