Facebook, čo tak konečne túto mániu trochu zmierniť?

1
1937

Okno budovy FacebookuAj tak by sa dala nazvať situácia, keď sa pomaly v každom štvrtom novovytvorenom filme, v každom druhom webe a v každom druhom časopise spomína facebook. Dokonca existuje paródia, seriál na ČT2, ktorý sa zo závislosti na facebooku vysmieva.
Facebook je nástroj, ktorý sa vyvíjal niekoľko rokov, pôvodne vznikol ako komunikačný nástroj pre študentov jednej školy, lenže tí keď opustili školu, zostali v klube, pripojili bratov, sestry, iné školy, priateľov, až sa rozšírilo členstvo v klube do celého sveta. Už nešlo len o pozvánku poslanú členom, dnes už sa zaregistruje každý. Dnes robí facebooku reklamu každý, neboja sa o ňom hovoriť v tlači, bulvári, aj v televízií v teleráne, v správach, v talkshow. Čo by iné nástroje a siete dali za to, aby sa o nich hovorilo ako o Facebooku a Twitteri? – slušná  reklama zadarmo.

Ak už ale na Facebooku ste, skúste si dať viac pozor na to, čo tam píšete. Šialenstvo menom Facebookmánia sa určite týka mnohých vo vašom okolí. Nejeden na svoju nástenku píše detaily, od presného počtu minút presedenia na záchode až po obsah a farbu, čo z neho vypadlo.  Na nástenku si mnohí dajú azda všetko a pravdivo. Už sú známe prípady, keď niekto chcel o niekom niečo zistiť, a pomohol mu facebook. Chalanov, ktorí chcú niekoho zbaliť a zistiť, čo má rada, takých je dosť. Skúšajú to cez jej priateľov, pýtajú sa, čo mu inak jej profil nezobrazí. Najmä neznalosť užívateľov Facebooku umožní ostatným zistiť o človeku viac. Nie je krásne, ak človek chráni svoje súkromie a nikto ho neprekvapí informáciami o sebe? Veď môže sa stať, že vás bude niekto poznať oveľa lepšie ako vy sám.  Na spísanie zmluvy, poistenia, nejakej kúpy a podobne stačí podvodníkom len pár vašich údajov, podpis už nemusí overovať nikto.  Nezabudnite spomenúť, a každému rozhlásiť, čo ste presne kedy spravili, kedy si sťahujete akú pesničku a podobne a raz nemôžete byť prekvapený z vyplývajúcich problémov.

Facebook je závislosť. Dennodenne sa tam mnohí vracajú, veď  „čo ak mi niekto napísal, čo ak sa pripojil kamoš, čo ak si ma niekto pridal a ja si ho nepridám hneď potom, snáď nepovie že si ho nehodlám pridať…?“ alebo „Čo ak niekto pridal nové fotky, alebo info, musím predsa mať prehľad kto čo robí, nemôže mi nič ujsť“. Facebook je úžasný zdroj na informácie, ktoré môžu ďalej zmeniť zmýšľanie vašich priateľov, ovplyvniť názory tých, s ktorými nie ste v kontakte a tak si môžu o vás spraviť predstavu celkom inú. Klebetnice majú čo proti vám použiť a na základe čoho roznášať svoje vlastné závery a keci.  Stačí že ste si dali do albumu fotku s bratrancom na brehu rieky a šialená spolužiačka rozkričí, že máte novú lásku, a že ste boli pri mori a ocucávali sa spolu na každej fotke, aj keď ste sa ledva dotkli prstami pri podávaní plechovky piva. Proti zaručene pravým klebetám sa niekedy nedá bojovať.

Facebook je úžasná vec, ktorou si môžete spojiť rodinu a priateľov na jedno miesto. Je tiež prostriedkom, ktorý už odhalil nejedno neveru, najmä v USA a Nemecku. Stojí za rozchodom mnohých párov a hádok ešte viacej z nich. Žiarlivostné scény za pridanie bývalky, pridanie každej možnej spolužiačky či susedky môže byť priateľkou vyčítané, rovnako tak opačne.  Treba myslieť na to, aby sa Facebook využíval na spojenie, kontaktovanie, ale pre už podrobnú súkromnú komunikáciu by bolo vhodnejšie voliť nástroje, ktoré neukladajú všetky svoje dáta a neumožňujú tak jednoduché možnosti sledovania. Čo tak telefón, ICQ, alebo osobný kontakt?

Denne si môžete všimnúť trápne správičky a skupiny, ktoré hlásajú spoplatnenie Facebooku. Ide o hlúposť, v žiadnom prípade tomu neverte. Spoplatniť takto veľkú sieť nemôžu. A ani to nespravia. To vie každý len trochu zdravo uvažujúci človek, a každý odborník na marketing aj počas spánku. Spoplatnenie Facebooku je mýtus, ktorý si vytvorili ľudia pachtiaci po nezmyselnom vysokom čísle počtu užívateľov v ich skupine. Členstvom v takejto skupine, ako aj zdržiavaním sa hlúposťami tohto typu vám môže ujsť niečo oveľa viac zmysluplnejšie.

A nakoniec nedá mi nespomenúť. Facebook zarába nehorázne prachy, zarába na každom jednom svojom užívateľovi a putujú k nemu peniaze z doslova celého sveta. Každý chce inzerovať tam, kde ho bude vidieť. Každému sa zobrazuje tisíc reklám všade kde príde. Pri výsledkoch testov sa dokonca niektoré reklamy chovajú, že sú súčasťou Facebooku a dostanete sa pritom na iný web, kde si len môžete myslieť, že vám nič nehrozí, ale červov a trójskych koňov ste si mohli napríklad pred Vianocami užiť poriadnu sprchu. Úžasní reklamní partneri, poviem vám. Okrem toho, že FarmVille a podobné hry zderú z mamičkiných kreditiek aj posledné peniaze (o takých deťom sa už na webe popísalo až až), tak sa dá prísť aj o mnoho cenného času, ktorý každý oľutuje, až keď dostane rozum. Tak to toľko nepreháňajme. Čo poviete?

Comments are closed.