CES 2017: Spoločnosť Faraday Future predstavila FF 91 – rýchly elektromobil, ktorým chce zaútočiť na Teslu

0
2117

Z 0 na 100 za 2,39 sekundy

Spoločnosť Faraday Future predstavilana CES 2017 svoje prvé vozidlo – model  FF 91. Prichádza presne rok po tom, čo na CES 2016 Faraday oficiálne vstúpili na scénu a oznámili svoj zámer otriasť svetom priemyslu.


Tip redakcie: Samsung sa na tohtoročnom veľtrhu CES zvýšil latku kvality audio zariadení


Sú bližšie k tomuto cieľu? No, to ešte nemožno povedať, ale automobilke jednoznačne nechýbajú ambície. Počas svojej prezentácii na tohtoročnej CES pripomenuli svoje plány na otočenie automobilového sveta o 180 stupňov a priviezli skutočný funkčný model auta.

Model FF 91 je top automobil

kEiyB2BipcdV7hzhsATEhF-650-80
Foto: techradar.com

FF 91 je impozantný, prinajmenšom na papieri. Jeho 130 kWh-ová batéria sa môže pochváliť dojazdom 608 kilometrov a jeho motor s výkonom 1050 konských síl je schopný dosiahnuť  akceleráciu z 0-100 km/h za 2,39 sekundy. V tomto smere porazí aj samotnú Teslu.

Aj keď nevyzerá tak športovo ako prototypové vozidlá, ktoré boli odhalené na minuloročnom CES, FF 91 má  nádych „crossover-u“, a mohol by tak priamo konkurovať  automobilu Tesla Model X. Vozidlo je vybavené panoramatickou sklenenou strechou a pohodlným interiérom.

Strecha a zadné a bočné okná majú tlmiacu fuknkciu a poskytujú súkromie, takpovediac na zavolanie. Nevyhnutné? Určite nie. Fešácke? Absolútne.

Kompletne pripojený na internet

Samozrejme, že FF 91 je kompletne napojený na internet, vrátane niekoľkých modemov v aute, aby si udržal svojich užívateľov na blízku. Vozidlo je vybavené aj funkciou rozpoznávania tváre pre odomykanie bez kľúča. Kamery Vnútri FF 91 budú tiež rozpoznávať užívateľa a ponúkať mu jednu z možností, ako je poloha sedadla, či pripravenie ideálnej teploty po vstupe do vozidla.

Modelu FF 91 sa budú tiež automaticky otvárať dvere a budú prispôsobiteľné preferovaným nastaveniam, navyše, ak na nich budete mať nastavené FF ID, budete od kontaktu s nimi „napojený“ na auto po celý čas.

Inteligentné šoférovanie

mX6eHadPVZegtCS4M5L7qf-970-80
Foto: techradar.com

Rovnako ako u Tesly, aj u FF 91 figuruje inteligentné šoférovanie. Model  je vybavený zasúvacím LIDAR-om a ďalšími kamerami  a senzormi  – ktorých je viac než u akéhokoľvek iné vozidla. A ako Faraday hovorí , „systém opravuje rozhodnutia počas jazdy.“

Najpôsobivejší je systém bez vodiča s obsluhou, ktorá bude v podstate automaticky parkovať auto, akonáhle vodič vystúpi zo svojho vozidla. FF 91 sa tiež bude vodiča v reálnom časeinformovať o mieste a čase , hoci táto funkcia je obmedzená len na súkromné miesta, kým sa nedorieši potrebná legislatíva.

Veľkou otázkou je, kedy si budete môcť skutočne kúpiť jeden z vozov Faraday a našťastie, Faraday už má odpoveď.

FF 91 si môžete už teraz rezervovať priamo od spoločnosti za vratnú čiastku 5,000 $. Pičom prvých 300 registrovaných objednávateľov si bude môcť počas marca, svoju svoju rezerváciu vylepšiť na sériu Alliance Edition. Nedočkaví vodiči by mohli svoje prvé FF 91 vyťahovať z garáže už začiatkom budúceho roka.

Samozrejme, ešte väčšou otázkou je, či Faraday môže priniesť vzhľadom na pretrvávajúcu pozitívne správy aj skutočné výsledky – na čom bude vlastne postavená celá spoločnosť. Faraday sa podľa prezentácie chystá s FF 91 rozbehnúť vlnu dobrých vibrácii, ale tie by sa mohli stratiť rýchlejšie, než trvá vozidlu zrýchliť z nuly na 100.

Zdroj: techradar.com