CAD programy: Ako si vybrať ten správny

0
1310

Potrebujete program na technické kreslenie a neviete, ktorý si vybrať? Skúste si odpovedať na týchto pár otázok a možno v tom budete mať jasnejšie.

V dnešnej dobe rysujú pravítkom a ceruzkou snáď už len študenti, kvôli získaniu dostatočnej zručnosti a orientácie v technickom kreslení. Vo všetkých profesiách, ktoré používajú technické kreslenie sa vyžaduje rýchlosť, precíznosť a presnosť vo výkresoch a tak sa uprednostňuje práca v rôznych druhoch cad programov. Navyše je tu potreba digitálneho uchovávania dokumentov, ktoré sú v prípade potreby kedykoľvek k dispozícií.

Vyberáme CAD program

Potrebujete program natechnické kreslenie a neviete, ktorý si vybrať? Skúste si odpovedať na týchto pár otázok a možno v tom budete mať jasnejšie:

Ako často budete program používať?

Ak niečo používate dennodenne chcete hladký a rýchly chod bez zádrhelov. Je to ako s autom. Ten kto jazdí často po diaľnici si určite nevystačí s malým mestským autíčkom.

Hľadajte teda cad programy, ktoré majú možnosť profi rozhrania a nadstavieb.

Aké funkcie očakávate?

Pozrime sa na príklad s funkciou priestorového modelovania. Sú programy, ktoré sa viac špecializujú na 2D kreslenie, iné ponúkajú navyše možnosť detailného 3D modelovania.

A teraz si predstavte, že ste priemyselný konštruktér, ktorý kreslí výrobné výkresy primárne v 2D. Načo by ste platili za drahý program s 3D? Nech je program na kreslenie a jeho funkcie akokoľvek lákavé, vždy treba zohľadniť, čo naozaj potrebujete a čo nie.

Potrebujete kompatibilitu?

Možno patríte medzi ľudí, ktorí z akéhokoľvek dôvodu hľadajú alternatívu k Autocad a obávajú sa možných komplikácií pri spolupráci s kolegami, ktorí pri Autocad-e ostávajú. V tom prípade hľadajte programy s vysokou mierou DWG kompatibility, ktorá je schopná konkurovať TrustedDWG výkresom v Autocad a zároveň umožňuje prijať, upraviť alebo inak spracovať výkres poslaný z Autocad do vášho počítača s alternatívnym cad programom.

Akú cenu ste ochotný zaplatiť?

Ak pracujete vo veľkom korporáte, zrejme vás táto otázka nebude veľmi zaujímať. Ale to by ste pravdepodobne nehľadali ani nový cad program.

Pravdou je, že “tradičný” Autocad od Autodesk je drahý. Nedá sa zakúpiť trvalá licencia a jediný spôsob ako ho získať, je platiť pravidelné nájomné. To si môžu dovoliť firmy vo vysoko rozvinutých priemyselných odvetviach.

Ak teda hľadáte kvalitný program za rozumnú cenu, siahnite po programoch na kreslenie, ktorých licenciu si môžete kúpiť raz a natrvalo.

Aký máte počítač?

Takmer všetky programy na technické kreslenie fungujú s operačným systémom Windows, no môže sa stať, že vám program nepôjde na Mac-u.

Ako zistíte, či ste si vybrali vhodný cad program? Práca s ním je pre vás prínosom vo vašej profesii. Ak máte pocit, že vás váš program na kreslenie brzdí v práci a spôsobuje zbytočné komplikácie, zrejme to nebude ten pravý.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ