Americký výrobca vojenskej techniky Northrop Grumman predstavil svoj nový bombardér: Bude mať pilota?

0
2544

stihacka

Popredný americký výrobca vojenskej techniky a elektroniky Northrop Grumman je známy okrem iného predovšetkým „stealth” (neviditeľnou) stíhačkou B-2 Spirit. Teraz plánuje predstaviť strategický bombardér Long Range Strike Bomber, ktorý vyrába pre Air Force.

V novom 30-sekundovom videu detailnejšie črty bombardéru nevidíme. Je to skôr akčný klip, v ktorom účinkuje trio oceľovo sivých špicatých stíhačiek. Stíhačky v klipe majú na palube priestor pre ľudského pilota.

Nové tajomné lietadlo sa ženie naprieč oblohou spolu so staršími modelmi Northrop Grumman, vrátane B-2 a X-47B. Druhé spomínané lietadlo nebolo určené na masovú výrobu, ale ako demonštrátor technológie. Je to bezpilotné lietadlo typu stealth schopné pristávať na dráhe lietadlovej lode. Podľa názoru mnohých je znamením bezpilotnej budúcnosti vojnového letectva. Najnovšie video ale zjavne naznačuje opak.

Autor: Northrop Grumman

Klip sa snaží ukázať najmä dizajn a umelecký koncept, ale aj kokpit budúcej stíhačky 6. generácie je dobre viditeľný.

Cesta od návrhu k reálnemu funkčnému lietadlu trvá desaťročie. Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov patriaca pod ministerstvo obrany USA si preto už teraz všíma stíhačky budúcich generácií.

Je ťažké povedať, či budúca najnovšia stíhačka bude mať naozaj na palube pilota. Northrop Grumman si prinajmenšom zjavne myslí, že je dôležité zahrnúť prvok pilota do reklamy.

Zdroj: popsci.com