Ako ovládať počítač cez klávesnicu? Toto ste možno nevedeli

0
7063

KlávesnicaZ času na čas sa môže stať, že v počítači odíde niečo dôležité pre jeho fungovanie a vy ste stratení. V prípade straty, alebo nefungovania myši však vôbec nemusí ísť o pohromu, pretože sa dá veľmi dobre fungovať aj bez nej. V skutočnosti myš len skracuje cestu a preklikávanie medzi jednotlivými miestami na ploche, či v aplikáciách. Zle navrhnuté aplikácie naozaj nemusia fungovať bez myšky no ak je programátor a vývojár aplikácií šikovný, myslí aj na takéto prípady. V nasledovnom článku sa tak možno dozviete veci, o ktorých ste ani nevedeli.

Podčiarknuté jediné písmenko v aplikáciách
Ponuky nastavení a panel rôznych volieb je písaný v textovej forme. Každá poriadna, aj jednoduchá aplikácia má však jedno písmenko vždy podčiarknuté. Málokto si uvedomuje význam tohto označenia. Pravdou je, že programátori vždy len jedno písmenko bez opakovania použijú ako kľúčové. Ak je podčiarknuté písmeno S, aj bez myši môžete takúto položku otvoriť jednoduchým stlačením ALT + S.

Ak vyvíjam aplikáciu, vždy sa snažím ako aj iní programátori označiť také písmeno, ktoré sa neopakuje s inými. Ak by sa tak stalo, otvára sa prvá a k druhej sa dá dostať pomocou šípok.

Viacero programov otvorených naraz a prechod medzi nimi
Ak ste si otvorili viacero programov a chcete prepínať medzi nimi, je to jednoduché. Stlačte si na klávesnici ľavý ALT a počas jeho držania ťuknite na tlačidlo TAB, štandardne nad tlačidlom Capslock.

Niekoľko skratiek, ktoré sa môžu hodiť
Pre mnohých ľudí zásadná odpoveď na otázku: „na čo nám je na klávesnici ALT, CTRL, SHIFT, alebo WINDOWS tlačidlo?“. Nech ste o myš prišli v akomkoľvek štádiu práce, väčšina programov reaguje a spolupracuje s rôznymi klávesovými skratkami. Krátky súhrn dôležitých skratiek, ktoré môžete oceniť si pozrite v nasledovnom zozname.

 • CTRL + F = funguje s textovými editormi, s produktami MS Office, Open Office, alebo v internetových prehliadačoch. Otvorí okno s hľadaním a je možné nájsť text, ktorý hľadáte.
 • CTRL + P = vyvoláte okno s tlačou. Ak označíte text a stlačíte túto skratku, väčšina programov vytlačí len výber.
 • CTRL + B = ak označíte text v textovom editore a stlačíte túto skratku, vytvorí hrubé písmo.
 • CTRL + U = ak označíte text v textovom editore a stlačíte túto skratku, písmo podčiarkne
 • CTRL + I = ak označíte text v textovom editore a stlačíte túto skratku, písmo získa kurzívu
 • CTRL + C = pozná každý, označené skopíruje
 • CTRL + X = pozná každý, označené vystrihne
 • CTRL + V = pozná každý, prilepí, čo je vložené do pamäte, či vystrihnuté
 • WINDOWS + M = minimalizuje všetko, čo ste mali otvorené ihneď, a odhalí plochu
 • WINDOWS + R = spustenie RUN, napríklad ak doň napíšete slovo CALC, spustí sa vám kalkulačka. Ak napíšete CMD, otvorí sa vám príkazový riadok. Je v ňom možné spúšťať aj jednotlivé programy.
 • ALT + F4 = vypnutie aktívnej aplikácie. V prípade záujmu vypnúť len jednu, ktorá je niekde v pozadí, použite ALT + TAB. Vďaka tomu si vyberiete konkrétnu a v nej použite ALT + F4
 • CTRL + ALT + DELETE = nové systémy vám ponúknu buď možnosť odhlásenia, uzamknutia počítača, alebo Panel úloh. V ňom je možné ukončiť problematické procesy, vidieť vyťaženie procesoru, odhlásenia, prepnutia používateľov a podobne.