21 technológií, ktoré budú do roku 2030 rozšírené vo svete

0
4483

Autá bez vodičov a inteligentné roboty – takáto budúcnosť je už na dosah. Mnohé z výdobytkov techniky, o ktorých zatiaľ len počúvame, dosiahnu bod zlomu do roku 2025. V najbližších rokoch môžeme očakávať tieto posuny vo využívaní technológií:

90 % populácie bude mať neobmedzené dátové úložiská do roku 2018

google
google

Vymazávanie starých súborov, aby sme urobili priestor pre nové, sa stane minulosťou. Neobmedzený dátový priestor bude navyše zadarmo. Už dnes ponúka server Google Pictures neobmedzené ukladanie fotografií, Amazon vám dá neobmedzené úložisko len za 60 dolárov ročne.

USA bude mať prvých lekárenských robotov do roku 2021

the-first-robotic-pharmacist-will-arrive-in-the-us-2021

Už dnes majú roboty veľké využitie v manufaktúrnej výrobe. V budúcnosti budú rozšírené aj v sektore služieb. V lekárňach nám budú lieky vydávať moderné roboty.

 

Do roku 2022 bude k internetu pripojených bilión senzorov

1-trillion-sensors-will-be-connected-to-the-internet-by-2022
Thingful

Internet už nebudú využívať len ľudia, ale aj veci. Všetko bude online – od šiat, ktoré nosíme, až po zem, po ktorej kráčame. Prakticky každý predmet sa dá pripojiť k internetu a ku komunikačným kanálom.
10 % svetovej populácie bude nosiť online oblečenie

easyJet
easyJet

Do roku 2022 budú na svete šaty s čipmi, vďaka ktorým bude online aj to, čo máme na sebe. Nie je to až také šokujúce – aj dnes už máme mnoho doplnkov (hodinky, prstene…) s online pripojením.

 

Výroba áut 3D tlačiarňami začne v roku 2022

Local Motors
Local Motors

3D tlačiarne sa dostávajú k moci – sú schopné vytlačiť zložité objekty a použiť na to najrôznejšie druhy materiálov. Automobilové spoločnosti ich už používajú na výrobu prototypov alebo aspoň niektorých častí vozidla.

Local Motors plánuje v nasledujúcich rokoch zahájiť výrobu kompletných automobilov pomocou 3D tlačiarní. Niekoľko prototypov je už na svete. Do roku 2016 chce spoločnosť začať prijímať objednávky na veľkovýrobu.

 

Prvý implantovateľný mobilný telefón príde na trh v roku 2023 

Dangerous Things
Dangerous Things

Našich smartfónov sa už naozaj nezbavíme. V blízkej budúcnosti budú dostupné prvé implantovateľné telefóny.

Zariadenia budú schopné sledovať zdravotný stav svojho majiteľa (alebo skôr nositeľa?) a hlasové ovládanie nahradí myšlienkové ovládanie.

Implantované kardiostimulátory/pacemakere a kochleárne implantáty poznáme už dávno. Čoskoro pravdepodobne privítame oveľa viac podobných prístrojov.

 

Uskutoční sa prvé sčítanie obyvateľov prostredníctvom technológií „big data”

Flickr/Escola Santa Anna
Flickr/Escola Santa Anna

Zhromažďovanie dát sa stáva stále jednoduchším a prehľadnejším. Vlády môžu v budúcnosti opustiť staré spôsoby sčítania obyvateľov a nahradiť ich novými big data technológiami.

Niektoré krajiny (napr. Kanada) už začali postupne modernizovať spôsoby sčítania obyvateľov, ale zatiaľ žiadna z nich úplne neopustila svoje pôvodné systémy. Predpokladá sa, že prvé big data sčítania prídu v roku 2023.

 

Do roku 2023 bude 10 % sveta používať inteligentné okuliare

Flickr/Com Salud Agencia de comunicación
Flickr/Com Salud Agencia de comunicación

Interakcia s okolitým svetom je úplne iná, keď sa na neho pozeráme cez inteligentné okuliare s online pripojením. Okuliare sprostredkúvajú nový rozmer zážitku reality.

Podobný produkt je už na svete aj dnes a autorom je, samozrejme, firma Google.

 

V roku 2023 bude vláda vyberať dane prostredníctvom blockchainu

a-government-will-collect-taxes-for-the-first-time-via-blockchain-2023
Wikimedia/Deavmi

Všetky transakcie v digitálnej mene Bitcoin sú zálohované pomocou technológie blockchain. Ide o obrovskú účtovnú knihu s históriou všetkých potvrdených transakcií, zaisťujúcu maximálnu transparentnosť systému – môže do nej nahliadnuť každý občan.

Technológia blockchain môže mať aj širšie využitie – môže zaznamenávať vlastníkov pozemkov alebo iného majetku. Mohla by sa dokonca stať aj účtovnou knihou súkromných spoločností.

Predpokladá sa, že v roku 2023 budú takto vlády vyberať dane.

 

Počítače budeme nosiť vo vreckách

Flickr/Ken Walton
Flickr/Ken Walton

Ľudia postupne začínajú používať smartfóny viac ako osobné počítače. Funkcie smartfónov sa stále zdokonaľujú a ich cena klesá. V roku 2023 bude 90 % populácie pripojená k internetu prostredníctvom mobilných telefónov.

 

Prvá transplantácia pečene vytlačenej v 3D tlačiarni sa uskutoční v roku 2024

the-first-transplant-of-a-3d-printed-liver-will-occur-2024
Courtesy of Shapeways

3D tlačiarne už našli svoje využitie aj v zdravotníctve – používajú sa zatiaľ na výrobu kostných náhrad a implantátov.

Spojenie tejto technológie s poznatkami z bioinžinierstva umožní 3D tlačiarňam používať ako materiál živé bunkové kultúry, a tak vytlačiť orgány z buniek pacienta.
Viac ako polovica internetového pripojenia v domácnosti bude využívaná domácimi spotrebičmi a zariadeniami

Nest
Nest

Dnes je domáci internet určený v prvom rade pre osobnú potrebu. V budúcnosti však bude online prakticky každé zariadenie v domácnosti. Tieto spotrebiče budú predstavovať väčšinu spotreby domáceho internetu.

 

V roku 2026 bude na svete prvé mesto (nad 50-tisíc obyv.) bez použitia svetelného dopravného značenia

the-first-city-with-more-than-50000-people-and-no-traffic-lights-will-come-into-existence-by-2026
Siemens

V budúcnosti začnú vznikať aj smartmestá. Infraštruktúra vrátane ulíc, chodníkov a dopravného značenia bude vzájomne prepojená a riadená pomocou internetu. Logistika v doprave bude oveľa viac automatizovaná.

 

10 % domáceho produktu bude zaznamenané v blockchain databázach do roku  2027

 

Technológia blockchain sa rozbieha. Celková hodnota transakcií v Bitcoine, zaregistrovaná databázou, je teraz okolo 20-biliónov amerických dolárov. Do roku 2027 bude v blockchaine 10 % celkového národného produktu.

Zdroj: techinsider.io