Štrnásťročný chlapec poskladal rubikovu kocku za menej ako 5 sekúnd, vytvoril nový rekord

0
3900

rubik-857512_1920

World Cube Association potvrdila, že Lucas Etter (14) prekonal predchádzajúci rekord v skladaní rubikovej kocky typu 3×3, s časom 4,9sekundy.

Štrnásťročný chlapec poskladal rubikovu kocku za menej ako 5 sekúnd, čím zlomil predchádzajúci svetový rekord o 0,35 sekundy. Lucas Etter sa zúčastnil River Hill Fall súťaže v Clarksville, Maryland (USA), v sobotu, kde poskladal kocku (3×3) len za 4,9 sekundy. Video s jeho výkonom ukazuje, ako si Lucas v pokoji pripravuje svoju stratégiu, neskôr skladá kocku a vyskakuje na nohy, keď sa časomer zastavuje na 4,904 sekundách.

Video tu.

World Cube Association potvrdila, že Lucas zlomil predchádzajúci rekord, ale pre časopis Time povedala, že je v procese verifikácie výsledku ako nového svetového rekordu.

Aký bol predchádzajúci najlepší čas 

Predchádzajúci najlepší čas dosiahol iný tínedžer, Collin Burns, ktorého víťazstvo trvalo len 7 mesiacov – „celú večnosť“ slovami skladačov rubikovej kocky – po tom, čo už druhý krát zvíťazil s časom 5,25 sekundy v súťaži v Doylestown v apríli.

Samotnému skladaniu predchádzajú prípravy

Súťažiaci majú 15 sekúnd na prezretie kocky pred tým, než sa ju pokúsia vyriešiť. Webová stránka skladania rubikovej kocky ukazuje niekoľko techník na rýchle otáčanie kockou, ako aj prstové triky, olejovanie a stiahnutie alebo uvoľňovanie vnútorných struniek. Časovanie je pod kontrolou StackMat časovaču (oficiálneho zariadenia na meranie času pri športe, pozn. red.), ktorý sa aktivuje keď súťažiaci zodvihne svoje ruky z touchpadu a potom sa vypne, keď je kocka poskladaná.

Podľa World Cube Association Lucas už bol držiteľ svetového rekordu v súťaži s rubikovou kockou typu 2×2 s piatimi možnými pokusmi, ale hlavná cena je pri rubikovej kocke typu 3×3.

Existujú aj majstrovstvá

Svetové majstrovstvá v skladaní rubikovej kocky sa konajú každé dva roky od roku 2003 a svetové rekordy  – prvý na úrovni 22,95 sekúnd s držiteľom Minh Thai v roku 1982 – boli odvtedy rýchlo porazené.

Zdroj: guardian.com