ZUNO banka a údajné problémy pre stratu. Čo nás k banke viedlo?

0
1543

Takmer všetky mienkotvorné médiá, aj médiá preberajúce správy dnes informujú aj o možnom zániku ZUNO banky. Vedenie rakúskeho Raiffeisen totiž má napríklad podľa Aktuality.sk zvažovať jej ďalšie fungovanie na Slovensku a v Čechách. Jedným z riešení je aj možné zrušenie banky ako samostatnej banky – pobočky zahraničnej banky. Hoci vykazuje vysokú stratu najmä pre výdavky do reklamy a prevádzky, banka poskytuje výhodné služby a veľmi prehľadný internet banking aj nie bežným používateľom internetu. ZUNO banka sa na Slovensku nachádza už tretí rok, naposledy sa zviditeľnila veľkou marketingovou akciou využívajúcou retro prvky a mončičáky ako pozornosť pre klientov. Banka zaujala pred časom aj možnosťou získania odmeny, pokiaľ odporúčate priateľa a založí si bezplatné konto. Tejto možnosti sa žiaľ zhostili aj rôzni podvodníci, ktorí následne hľadali záujemcov o účty priamo na internete a vo veľkom im posielali emaily a pozvánky. (Kauza Ivana Bačíková a jej podobní).

zunoČo s peniazmi v ZUNO banke
Hoci zánik nebol potvrdený a len sa s ním médiá zatiaľ pohrávajú, neraz v strašidelných článkoch, je jedným z možných riešení. V prípade zániku banky ZUNO by sa však nekonal krach v pravom slova zmysle, kde by sporitelia prišli o svoje peniaze, a v spojistosti s bankou si toto slovo oživujeme spominkami na iné banky z minulosti, alebo nebodaj odberatelia pôžičiek by prišli o povinnosť ich splácať. Banka by totiž mohla plynulo prejsť pod priame krídla inej banky, najreálnejšie Tatra Banky. V Čechách je vzhľadom k príslušnosti v skupine výber jasný. Materská Raiffeisen Bank fungujúca v ČR by mohla prevziať značku pod seba a štylizovať produkty ZUNO pre konkrétny typ ľudí, prípadne sa môže docieliť úplné splynutie oboch značiek pod jednu, rovnako tak by sa mohlo udiať aj u nás.

Pokiaľ máte peniaze uložené v ZUNO banke, podľa predpokladov aj ľudí z finančnej sféry by o ne sporiteľ prísť nemal, keďže nedochádza k reálnemu krachu, hoci slovo krach novinári momentálne skloňujú radi. Prejdú pod inú banku, prípadne v prípade zachovania banky sa nezmení pre majiteľov účtov nič. Pre neisté informácie a je možné očakávať v priebehu nasledovných dní viacero hromadných výberov a presunov na iné účty.

Prečo sme sa stali klientami banky?
Zuno zaujalo viacerými reálnymi výhodami a zaujímavosťami. Tie pritom môžu byť dôvodom nie ideálneho hospodárenia s peniazmi a slabého zisku banky. Najviac nás prilákalo:

 • bezplatný účet bez poplatkov
 • reálne platby online, či priamo kartou v predajniach bez poplatkov
 • bezplatný internet banking
 • prehľadný internet banking
 • viacmenový internet banking
 • rýchla dostupnosť a zriadenie, registrácia účtu
 • hoci malý, ale predsa úrok na peniazoch v sporiacom účte

Čo nás odrádzalo najčastejšie:

 • absencia obchodného zastúpenia po Slovensku (kamenná pobočka)
 • imidž banky výhradne pre mladých a živých (prvé dojmy prevažne starších)
 • spoplatnené výbery z bankomatov
 • v poslednej dobe šušťákový Jožo s mončičákmi

Nuž a nakoniec vyjadrenie samotnej banky a hovorcu Lukáša Tomisa: „Mediálne špekulácie posledných dní o banke ZUNO sa nezakladajú na pravde. ZUNO bude naďalej fungovať na slovenskom a českom trhu a pre našich zákazníkov sa nič nemení.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ