Zaujímavosti: Zlato uložené v trezoroch ČNB a NBS

0
1940

Pár zaujímavostí o tom ako sú na tom naše bratské republiky ohľadom zlata v zásobách ich centrálnych bánk. Slovensko má zlata podstatne viac ako ČR. Kým NBS uchováva 1.022.000 uncí (1 unca = 31,1 g) tak ČNB iba 410.000 uncí zlata. Pôvodne ho síce Česi mali viac ako my (pripadla im väčšina zásob ŠBČS), ale ČNB v roku 1999 väčšinu zlata predala, keďže ceny zlata boli vtedy nízko a panovalo presvedčenie, že sa už nezdvihnú. Dnes vieme, že to bola veľká chyba, keďže situácia sa zmenila a centrálne banky zlato v súčasnosti skôr nakupujú.
Zaujímavé je aj to v akej forme je toto zlato uchovávané. Je v zlatých prútoch avšak NBS má cca 1.000 uncí v minciach. Otázne je akej sú tie mince proveniencie. Môžu to byť buď svätováclavské dukáty alebo dukáty k výročiu úmrtia Karla IV. Väčšinu z nich síce ČNB zničila a použila okrem iného aj na razbu zlatých mincí vzor 1998, ale vďaka rozdeleniu ŠBČS ich môže mať aj NBS.

Inak možno viete možno nie, ale zlato použité na pamätné mince SR nepochádza zo zásob NBS ako by ste si možno mysleli. Všetko si obstaráva mincovňa Kremnica vo svojej réžii, čo sa nedá povedať o našich západných susedoch. Tam sú pamätné mince razené zo zlata pochádzajúceho zo zásob ČNB. Po krátkom pohľade do emisného plánu pamätných mincí ČNB na roky 2011-2015 zistíte, že Česi plánujú ešte vyraziť pomerne dosť kusov zlatých mincí. To môže spôsobiť, že čoskoro budú zlaté rezervy ČNB a tým pádom aj Českej republiky úplne vyčerpané. To by v dnešnej turbulentnej dobe nebolo vôbec dobré, ale aspoň by sa mohlo povedať, že české zlaté rezervy sú plne v rukách občanov ČR.

Článok pripravený v spolupráci s partnerom Vzacne-mince – zlaté a strieborné mince

ZANECHAŤ ODPOVEĎ