Zimovanie kaktusov: Kam s nimi na zimu?

0
5889

1

Patríte k vášnivým zberateľom kaktusov a vaše kuchynské okno alebo záhrada pripomína skôr púšť Saharu než bylinkovú záhradku? Kaktusy sú vskutku zaujímavé rastliny, populárne nielen medzi tými, ktorí pravidelne zabúdajú polievať. Mnohí kaktusári sa zhodli aj na tom, že prvý kaktus nikdy nie je posledný. Čo však s kaktusmi v zime, keď im chceme dopriať zaslúžený odpočinok? Vedeli ste, že správne zimovanie kaktusov ovplyvňuje ich kvitnutie v budúcom roku? Prečítate si rady nižšie a zabezpečte si kvitnutie kaktusov v budúcom roku týmito jednoduchými krokmi.

 

Prečo zimovať kaktusy a je to vôbec nutné?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku, bohužiaľ, neexistuje. Podobne ako s inými rastlinami, ani kaktusy nemôžeme hádzať do jedného vreca. Na svete existujú tisícky druhov kaktusov z rôznych klimatických oblastí, ktoré majú odlišné nároky na pestovanie a stanovisko. Máme kaktusy, ktoré pri poklese teploty pod pätnásť stupňov začnú odumierať (Mammilaria), no poznáme aj také, ktoré vydržia aj mráz a snehovú pokrývku (Opuntia phaeacantha). Väčšina kaktusov však zimovanie potrebuje, aj keď bez neho prežije. Zimovanie priaznivo ovplyvňuje kvitnutie v budúcom roku a napríklad mrazuvzdorné kaktusy by nikdy nerozkvitli, ak by počas zimy neboli prikryté snehom a mrazom. Zimovanie dopraje rastlinám dostatočný odpočinok a kaktusy naberú dostatok energie, ktorú uvoľnia až na jar v podobe rýchleho rastu, odnoží a farebných kvetov.

2

Ako zimovať kaktusy v byte a ako ich pripraviť na zimovanie?

Príprava kaktusov na zimu je naozaj jednoduchá a zvládne ju každý, aj menej skúsený záhradník. Na konci septembra prestaňte rastliny úplne polievať a premiestnite ich do najchladnejšej miestnosti v byte. Keď rastliny zastavia svoj rast, premiestnite ich na stále stanovisko s teplotou, ktorá im bude vyhovovať pre správne zimovanie. Tí z nás, ktorí nemajú k dispozícii záhradu a svoje kaktusy pestujú na kuchynskom okne alebo na okne v obývačke, kde počas dňa dostatočne svieti slnko, si určite kladú otázku, ako zimovať kaktusy v byte. Zimovanie kaktusov môže byť v takýchto podmienkach vskutku problém, najmä ak bývate v paneláku a kúrite vo všetkých izbách. Pre správne zimovanie je nevyhnutné kaktusom zabezpečiť stálu teplotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od piatich do siedmych stupňov Celzia. V byte to však môže byť problém, nakoľko kaktusy počas zimovania potrebujú aj dostatočné svetlo. Ako to však vyriešiť?

3

Najlepším riešením je pivnica, kam môžete svoje kaktusy preniesť na konci októbra. Ideálne k oknu, aby mali dostatočné množstvo svetla. V prípade, že takúto pivnicu nemáte, skúsiť môžete aj vodovodnú alebo akúkoľvek inú šachtu, ktorá je hlbšie, ako je nezamŕzajúca hĺbka, čo je obvykle 1,5 metra. Tu si však musíte dať veľký pozor a kaktusy pravidelne kontrolovať pred plesňami. Ak však nemáte takéto podmienky, tak radšej svoje kaktusy nezimujte vôbec. Nesprávne zimovanie v teple môže zapríčiniť ich deformovaný rast a rôzne choroby. Ak nemáte vhodné miesto na zimovanie kaktusov, jednoducho ich nechajte tam, kde ich máte celý rok, no obmedzte zálievku na minimum.

 

Máte doma kaktusy? Aké iné zaručené triky poznáte na to, aby ste ich donútili kvitnúť?