Údajný škandál s preváraním mlieka – čo znamenajú čísla na spodku obalu?

0
6904

Na českých facebook stránkach sme objavili postreh, ktorý vraj odhaľuje nový potravinový škandál. Stručne popisuje čísla na spodku Tetrapak obalu, ktoré majú podľa príspevkov označovať počet preváraní nepredaného mlieka po záruke. Pod jedným z ušiek na spodku obalu sa ukrýva päť čísel. Čísla majú podľa poplachu na Facebooku zobrazovať počet preváraní nepredaného mlieka a ich opätovné plnenie do krabíc a predaj. Presnejšie to číslo, ktoré v postupnosti 12345 chýba. Nuž teda vytiahli sme to mlieko, ktoré sa nachádzalo u nás doma a zisťujeme, že to naše sa už pár krát teda zrejme prevarilo. Alebo to znamená niečo celkom iné.

Konšpiračná teória, či skôr HOAX
Za HOAX považujeme správu, ktorá je poplašnou, nezakladá na pravde a žiada si, aby ste ju preposlali. Pôvodná správa na Facebooku mala naozaj tieto prvky a samozrejme s úspechom rozširovala počet zdieľajúcich a lajkujúcich. Nakoniec však všetci ľudia na počudovanie môžu byť pokojní. K žiadnemu preváraniu nepredaného skysnutého mlieka nedochádza. Značky, ktoré sú uvedené na obaloch totiž znamenajú niečo celkom iné, ako to, ako si vysvetľuje ich prítomnosť autor strašného výmyslu bez hlavy a päty. Obal a jeho údaje v týchto častiach totiž nemá nič spoločné s obsahom. To jediné, čo s obsahom prichádza do súvislosti je obal ako ochranný materiál, popis zloženia a popis záručnej doby. údaje na úplne spodnej strane slúžia jedine rezačkám a snímačom pri orezávaní, skladaní a lepení obalu.

Tlačiarenské značky a poradia
Podobný HOAX vznikol k zubným pastám. Vymýšľajú to ľudia, ktorí majú radi, keď sa ich dielo šíri a vyvoláva poplach. Podobní ľudia veľmi radi sledujú evakuáciu budovy, keď nahlásia bombu, pričom to robia len preto, že ich teší dielo – zmobilizovaný strach a ruch, ktorého sú autormi. Kým za poplach na verejnosti im hrozí basa, za podobné v podstate neškodné poplachy na internete nehrozí nič, do chvíle, než sa do vyčíslenia možnej škody nepustí niektorý dodávateľ mlieka, či výrobca zubnej pasty, pokiaľ je v poplašnom texte označovaný za nebezpečného… Značky na zvaroch tuby zubnej pasty slúžia stroju ako značka, že má dané miesto odseknúť a zvariť. Na mlieku značky na spodnej strane krabice slúžia na upozornenie snímačov na ohraničienie obalu. Obrovské mohutné pásy širokého špeciálneho hrubého papiera, ktoré chráni mlieko, sú v ťažkých baloch a tie sa obrovskou rýchlosťou režú a skladajú na strojoch. Tie koniec a hrany vyhodnocujú podľa práve týchto značiek. Ak rozoberiete prázdnu krabicu, môžete nájsť aj ďalšie značky vo vnútri. Niekedy môžu obsahovať rôzne farebné drobné štvorce v jednej línií, čo je však opäť len niekoľko údajov o použitých farbách na obale v prípade tlače loga, nápisov a obrázkov. Konkrétne čísla znamenajú v niektorých prípadoch údaj o poradí daného obalu v rade na širokom páse. V žiadnom prípade však nemôže ísť o počet prevarení mlieka.