Zázraky sa dejú, keď sa ľudia spoja pre DOBRO

0
1637

Keď sa Jakubko narodil, radosť vystriedali obavy. Na svet prišiel bez holenných kostí. Ortieľ lekárov nebol pre rodičov akceptovateľný. Predstavu, že mu nožičky amputujú, si nedokázali a nechceli predstaviť. Mamy sú silné bojovníčky. Tú Jakubkovu hnala dopredu túžba môcť raz obuť svojmu dieťatku topánočky. Aj keby mala obletieť zeleguľu!

A ono sa to aj stalo. Na druhej časti sveta našla skúseného lekára, ktorý dokázal Jakubka operovať a postaviť ho na nôžky. Už bolo treba prekonať len jeden problém: finančný. Zmobilizovalo sa celé Slovensko do zbierky, ktorá prebehla na 1. darcovskom portáli dakujeme.sk . Vďaka dobrým ľuďom sa podarilo vyzbierať celú sumu potrebnú na sériu operácií v USA. Po takmer roku je Jakubko doma a pár dní pred svojimi 3. narodeninami daroval on svojim najbližším ten najkrajší darček. Mamina mu na malé nôžky denne obúva jeho prvé topánočky.  Zázrak sa stal!

Lianka  je Jakubko v „dievčenskom prevedení“. Podobný životný zápas. Operovať ju môžu v Poľsku. Doteraz sa vyzbieralo vyše 90 tisíc € a Lianka bude môcť privítať na svet svojho bračeka alebo sestričku na svojich nôžkach.

Na portáli dakujeme.sk býva otvorená zbierka na pomoc viacerým chorým alebo postihnutým deťom s rôznymi typmi postihnutia. Väčšinou o takúto pomoc žiadajú statočné mamy s túžbou vidieť raz svoje dieťa stáť na svojich nohách. V každom zmysle slova. Vďaka špeciálnym cvičeniam a rehabilitáciach sa to častokrát aj darí. Žiaľ, väčšinu z nich zdravotné poisťovne neuhrádzajú, a tak rodiny nedokážu sami financovať napredovanie svojho dieťaťa. Takéto deti sú silné vo vnútri, sú zvyknuté na to, že každý malý pokrok je tvrdo vydretý. Tak ako Danka s DMO, ktorá na vozíčku „vychodila“ aj vysokú školu. 

Darcovský portál dakujeme.sk je už 12 rokov sprostredkovateľom pomoci od tých, ktorí sú ochotní pomoc poskytnúť, k tým, ktorí pomoc potrebujú od iných. Ročne realizuje zbierku pre cca. 400 detí a rodín v ťažšej životnej situácii. Realizuje aj vlastné projekty pomoci tak, aby pomoc bola adresná, správne cielená a v dostatočnom množstve.

V spolupráci s OZ Kvapka v mori posiela rodinám v núdzi použité oblečenie, realizuje charitatívne online aukcie a vlastné programy: „Pošli dobro mamám“ a pred Vianocami vianočný program pomoci. 

Na portáli sú počas Vianoc rôznorodé príbehy rodín. Všetky vzišli z klávesnice niekoho z ich okolia, komu ich osud nie je ľahostajný a kto chce k pomoci pridať aj ostatných. I úplne cudzích ľudí tým, že im cez portál dakujeme.sk ich príbeh opíše. Vďaka štedrým darcom portál dakujeme.sk dary pre tieto rodiny znásobí do sumy 250 € na príbeh. Príbehy píšu všímaví ľudia z rodiny, ale aj pani učiteľky pre „svoje“ deti zo sociálne slabého prostredia. Alebo pani učiteľka pre konkrétneho žiaka/žiačku, ktorej rodina to momentálne nemá ľahké. Alebo sociálny pracovník, ktorý rodinu dlhodobo pozná, ale možnosti pomoci má limitované. Nájdu sa však aj úplne cudzí ľudia, ktorí sa nechcú prizerať a chcú v niečom rodinu odbremeniť. Zuzka si príbeh pani Moniky  vypočula náhodou na chodbe pred ambulanciou, kde čakala na vyšetrenie so svojou dcérou. 4 deti, z toho jedno pripútané na invalidný vozík s nepredvídateľnou diagnózou. Ocko zomrel pred pol rokom, Monike neuznali opatrovateľský príspevok, možnosti prispieť financiami do rodinného rozpočtu limitované, podmienky na bývanie nedostatočné… Zuzka si Moniku vpustila do života a snaží sa jej hľadať možnosti pomoci.

Pani Vierka napísala o svojej známej, ktorá tiež zostala na svoje deti sama. Dcére zistili onkologické ochorenie a ona sa ocitla v situácii, keď bez pomoci iných nedokáže svojej rodine zabezpečiť všetko potrebné. Maminka Inga tiež vychováva svoje dievčatá sama a zima je pre ňu z finančného hľadiska nákladné obdobie. Pomoc tak vždy začína u toho, kto nie je ľahostajný k osudom iných a využijúc možnosti online prostredia, pripojí k pomoci iných.

Ľudia môžu prostredníctvom platobnej brány poslať cez darcovský portál peniaze adresne -príbehu, ktorý ich chytil za srdce. Môžu sa zapojiť do charitatívnej aukcie alebo si môžu zakúpiť darčekovú poukážku.  Tú môžu darovať ďalej a DOBRO znásobiť. Tým, že obdarujú dobrým pocitom. Ten, kto poukážku dostane, si sám vyberie, komu chce pomôcť a namiesto platby zadá originálny kód. Všetky informácie sú uvedené na stránke dakujeme.sk

Citlivé srdce pre núdznych majú tí najmenší. Darcovský portál dakujeme.sk spolu s OZ Kvapka v mori zorganizoval už 2. ročník Martinskej zbierky pomoci- potravinové balíky pre rodiny na portáli dakujeme.sk.

Deti zo základnej školy vo Svätom Jure, Limbachu a Alžbetinom dvore jeden novembrový týždeň nosili do školy trvanlivé potraviny, drogériu a iné veci pre konkrétne rodiny. Dobrovoľníci ich následne balili a posielali po celom Slovensku. Nezriedka pripojili aj obrázok či list pre dieťatko, na ktoré počas zbierky mysleli. Keď išli s maminkou alebo ockom nakupovať, obľúbený keksík kúpili aj pre chlapčeka z príbehu. Bolo krásne sledovať, že pre deti je nezištne dávať úplne prirodzené. 

Dávanie je to, čo robí Vianoce. Zastaviť sa a byť tu pre ľudí okolo nás.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ