Zákon zakazujúci a sprísňujúcich chov psov: čo si o ňom myslia veterinári?

0
2623

Bandog malýPýtali sme sa na zmyselnosť a nezmyselnosť zákona niekoľkých veterinárov, aby nakoniec všetky názory na tento zákon nepochádzali len z našej neodbornej redakcie. Oslovili sme viacerých veterinárov a ani jeden nevyjadril súhlas s týmto zákonom, ani jeden nevidí zmysel v takto postavenom zákone a nás teší, že skutoční odborníci zdieľajú tento názor. Z troch písomne získaných názorov vám nižšie prinášame neupravenú podobu odpovedí.

Myslíte si a máte skúsenosti o tom, že je každého psa na svete možné naučiť útočiť a vychovať ho v agresívneho psa?
Veterinárna ambulancia, Krupina: Určite sa nedá každý pes naučiť útočiť a byť agresívny..viem minimálne o jednom a to je moja vlastná fena z útulku.. nikdy v živote by v nej nikto nevedel vzbudiť agresiu alebo dokonca ju naučiť útočiť.. a podľa mňa je veľa takých psov čo to v sebe prosto nemajú..
Veterinárna ambulancia, Smižany: Nie.

Je podľa vás riešením zákon, ktorý predkladá ministerstvo o obmedzení plemien a zákazu bandoga a pitbulla?
Veterinárna ambulancia, Krupina: je to hlúposť a nič sa tým nevyrieši a hlavne nechápem ako sa na zozname ocitli práve tieto dve plemená.. a ako to že sa do zoznamu nedostal rotwailer, nemecký ovčiak….
Veterinárna ambulancia, Smižany: Určite niektoré odstavce v pripravovanom zákone majú niečo do seba, ale nesúhlasime s vymedzením plemien, ktoré sú uvedené ako nebezpečné.

Aké sú vaše odborné skúsenosti s reálnou agresivitou psov? Ako odborník by ste čo presne označili za dôvod útoku psa a jeho horšieho správania?
Veterinárna ambulancia, Krupina: Dôvodom agresívneho prejavu (s ktorým sa stretávam hlavne na ambulancii) je STRACH.. ale väčšinou agresívne reagujú iba psi, ktorí nie sú veľmi socializovaní a nie sú zvyknutí na to, že sa ich môže chytiť druhý človek.. druhou skupinou sú nevychovaní malí bytoví agresori, ktorí spávaju v posteliach, majú svoj gauč a nedajbože si naň sadne majiteľ ( hneď má zuby v nejakej časti tela), psi ktorí sú v hierarchickom rebríčku nad svojimi majiteľmi.. tí ich buď ľutujú za nevhodné správanie trestať, alebo sa ich skrátka boja ;). Zvládnuť v ambulancii malého agresívneho yorkshira je 100 krát horšie ako robiť napr. s obávaným pitbullom. To sú väčšinou v dobrých rukách milé a vyrovnané psi!
Veterinárna ambulancia, Smižany: Útok psa môže mať viac prícčn, ale za všetkými v konečnej podstate stojí majiteľ zvieraťa, on je zaň zodpovedný a mal by zvážiť pre a proti toho daného plemena, prečo si ho vybral a čo od neho očakáva, pretože každé plemeno je iné a aj práca s ním by mala byť tomu prispôsobená, či sa jedná o venčenie, cvičenie a jeho celkové využitie pre majiteľa. Takže určite jeden z dôvodov je nesprávny výber plemena budúceho majiteľa,lebo často si svojho miláčika vyberáme podľa jeho výzoru a nie využitia.

Čo si myslíte o prípadoch, kedy chovateľ psa výchovu odignoroval a psovi sa nevenoval. Dá sa vychovať aj starší pes, pokiaľ bola jeho doterajšia výchova celkom zanedbaná?
Veterinárna ambulancia, Krupina: Dá sa vychovať aj starší pes. Pes ako človek sa uči celý život.. Samozrejme môže to byť zložitejšie ak má nejakú extrémnu zlú skúsenosť alebo návyk.. ale podľa mňa čas, trpezlivosť a skúsenosti spravia veľa.
Veterinárna ambulancia, Smižany: Určite sa dá základná poslušnosť naučiť aj u staršieho psa, ale sú aj prípady, kedy už nieje možné ovplyvniť správanie psa.

Ako by ste zhruba zhodnotili čísla útokov a pohryznutí psami? Ide naozaj o veľké množstvo zranení ľudí a iných psov od plánovaných zakázaných, či obmedzených psov?
Veterinárna ambulancia, Krupina: Toto číselne asi nebudem môcť vyjadriť. Stáva sa to možno jedenkrát do mesiaca… ak mám pravdu povedať, ja som ešte nikdy nevyšetrovala po pohrýznutí človeka pitbulla ani bandoga… väčšinou sú to krížence, nemecké ovčiaky, kokeršpaniel.. ale je na mieste podotknúť, že veľa krát nešlo ani o pohryznutie skôr o škrabance po pazúroch, ale ľudia sa boja… a najčastejšie k pohrýznutiu človeka dochádza vtedy, keď sa snažia oddeliť už bijúcich sa psov…
Veterinárna ambulancia, Smižany: No určite je tých útokov o mnoho viac, len o nich nenájdeme zmienku v novinách či televízií, ale nedá sa povedať, že väčšina je spôsobená práve plemenami, ktoré boli vyhradené v zákone ako nebezpečné. Stále treba zacať od majiteľa, takže taký výcvik, alebo menšie školenie pri kúpe psa nemusí byť na škodu.

MVDr.Dušan Sabol z Plutovet, s.r.o Prešov (LINK) sa nám vyjadril, že v 99,9 % prípadoch je na vine človek a nie pes. Človek ho vychováva a cvičí. Aj v tomto prípade sme sa zhodli na tom, že zákon je nezmyslom. V ambulancii ho pohrýzol už ratlík, čivava, jazvečík, kríženec, ale nikdy nie žiadne „bojové“ plemeno, hoci košík používa minimálne.

Za poskytnuté odpovede ďakujeme a prikladáme aj kontakty na VA Krupina, VA Smižany.