Porovnali sme naše a nemecké platy. Upratovačka zarobí 1960€ mesačne

0
18143

Výška platov v Nemecku: Slovensko ako chudobná a zaostalá krajina? To určite nie, no v porovnaní s gigantmi ako Nemecko ťaháme za kratší koniec a naše niekdajšie prívlastky typu „tiger Európy“ strácajú na váhe. Svedčia o tom aj priepastné rozdiely vo výške platov, ktoré sú až niekoľkonásobné.

Výška platov v Nemecku

Výška platov v Nemecku

Čo z toho, že ekonomické štatistiky prinášajú lepšie čísla a naše hospodárstvo zaznamenáva rast? O reálnej kvalite životnej úrovne hovoria najmä platy a (ne)spokojnosť Slovákov s ich výškou. Tá však ani zďaleka nedosahuje európsku úroveň a bez ohľadu na ospevované chvály o zlepšovaní našej ekonomiky za vyspelými európskymi krajinami zaostávame. A poďme sa pozrieť rovno na porovnanie s Nemeckom, motorom starého kontinentu, ktoré je na rozdiel od nás pre svojich ľudí príjmovým rajom.

V Nemecku sa oplatí byť lekárom, u nás manažérom

Podľa portálu www.gehalt.de patria k najlepšie zarábajúcim Nemcom lekári, samozrejme tí na vrcholových postoch. Posledné štatistiky zaradili na poprednú pozíciu primárov, ktorí majú na výplatnej páske priemerne 9100€. Dobre sú na tom takisto bežní odborní lekári so zárobkom vyše 6000€, čo je zhruba 3 až 4-krát viac ako u nás. Skôr ako lekárom sa tak Slovákom oplatí ašpirovať na pozície manažérov, ktoré sú u nás podľa portálu www.platy.sk docenené najviac.

Porovnanie našich a nemeckých platov 3

Nemci sa trápia v gastronómií, Slováci pri upratovaní a za šijacím strojom 

Na rozdiel od tučných lekárskych a manažérskych platov sa v oboch krajinách nájde mnoho profesií, s ktorými zarobíte minimum. V Nemecku k takým patria zamestnanci reštaurácií, kozmetických salónov a obchodov. Ich priemerný príjem totiž nedosahuje ani 2000€, čo je na nemecké pomery podpriemer. V porovnaní s našimi najnižšími platmi, ktoré majú krajčírky a upratovačky zarábajúce pod 500€, však ide o 4-násobne viac. Toto je výška platov v Nemecku.

Porovnanie priemerných slovenských a nemeckých platov

Porovnanie slovenských a nemeckých platov je vzhľadom na veľkosť krajiny, ekonomické zázemie, historický vývoj aj vplyv vo svete neférové, no práve na ňom sa najlepšie odrazia priepastné rozdiely medzi platmi u nás a platmi v najvyspelejších štátoch. Výška príjmov je síce vždy individuálna, no štatistiky nám prinášajú aspoň všeobecný pohľad na aktuálny stav oceňovania jednotlivých profesií u nás aj v Nemecku.

Výška platov v Nemecku

Slovensko Nemecko
Profesia Priemerná výška platu Profesia Priemerná výška platu
Lekár 1550€ Lekár 6300€
Generálny riaditeľ 5300€ Generálny riaditeľ 10700€
Account manager 1930€ Account manager 6500€
Vedec, výskumník 920€ Vedec, výskumník 5900€
Účtovník 890€ Účtovník 2900€
Kozmetička 650€ Kozmetička 1740€
Predavač 540€ Predavač 1900€
Pomocná sila 460€ Pomocná sila 1600€
Čašník 580€ Čašník 1880€
Upratovačka 430€ Upratovačka 1960€

Porovnanie našich a nemeckých platov

Od vyspelých západných štátov sa máme stále čo učiť a bude šťastie, ak ich v niektorých ekonomických ukazovateľoch, napríklad vo výške platov, niekedy dobehneme. Veriť tejto vízií však nedokážu ani najväčší optimisti a pri pohľade do tabuľky ukazujúcej priepastné rozdiely sa netreba čudovať. Akokoľvek sa našej krajine darí, v porovnaní platov s lídrami Európy, ako napríklad s Nemeckom, sme stále na smiech.

Čítajte aj:

Na Gemer a Horehronie investori zabúdajú

Uprednostňujeme nemecké potraviny pred našimi. Ich potravinám veríme.

Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?