Na pešej zóne v centre Čadce stále zhorenisko po Palárikovom dome

0
1987

Palárikov dom ČadcaV meste Čadca na Kysuciach už niekoľko rokov presne od 15. 5. 2004 priamo na pešej zóne v centre mesta „skrášľuje mesto“ ruina v histórií významnej budovy Palárikovho domu. Kedysi slúžil ako kultúrny dom divadelných predstavení, ako kino, aj ako pôsobisko detských divadelných krúžkov.

Najväčšia hala Palárikovho domu však v posledných rokoch života tejto budovy bola čínskym obchodom a zároveň skladom. Lacný textil tu fungoval nejaký čas a ponížil výbornú lokalitu budovy a jej históriu na to naj-podradnejšie, na čo by mohla taká budova priamo v centre na takom mieste slúžiť.

Policajné vyšetrovanie podľa našich zdrojov nikdy prípad neuzavrelo s jasným vinníkom. K úmyselnému zapáleniu sa prikláňa oveľa viac ľudí ako ku elektrickému skratu. Obrovský požiar sa nezastaviteľne rozšíril do celej plochy a vážne poškodil a hasiaca voda dorazila aj okolité prevádzky. Len krátko pred požiarom sa otvorilo bistro Gurmán, fungovala tu fotoslužba. Nočný požiar celkom zdevastoval budovu. Niekoľko mesiacov po nešťastí prebiehali pomalé práce na odstraňovaní sutiny a zuhoľnatených zvyškov drevených trámov a zariadenia. Zrejme financovanie, ak už nič iné, však dodnes brzdí akýkoľvek posun v tejto veci. Tak ako sa tu zanechala celá ruina, stojí dodnes a vyzerá to tak, že nikoho celá vec nebude trápiť ešte ďalších 5 rokov. Existuje niekoľko plánov a náčrtov, ako by mohol vyzerať nový Palárikov dom. Dokedy budú Čadčania čakať na pekné miesto, budovu, ktorá nahradí ruiny a verejne prístupné zvyšky vedľajšej budovy? Tá totiž má vybité okná a je naplno prístupná z pešej zóny ako aj z hora. Priechodní miestnosti, schodisko, množstvo črepov a známok zdržiavania sa rôznych indivíduí nie sú ničím prehliadnuteľným. Koľko ešte budú musieť Čadčania čakať na novú budovu, alebo aspoň zabezpečenie miesta lepšie, ako doteraz?

Podľa našich informácií v meste funguje aj nehorázna daň za psa vo výške 60€, ktorá presahuje aj naše hlavné mesto. Po meste vyrastá podivný druh umenia a priamo na Palárikovej ulici pri fontáne tiež mesto povolilo strakatý obchod s lacným tovarom priamo pri fontáne. Niektoré rozhodnutia sú naozaj podivné. Naša inšpirácia k tomuto článku nevyplýva čisto len zo stránok http://cadca.net

Free Image Hosting At site
Fotografia zo stránok kysuce.net a z jej galérií: zdroj: Kysuce.net – záber deň po požiari

Čadca Palárikov dom dnes

Fotografia vyššie zachytávajúca stav objektu v týchto mesiacoch roku 2010, foto: JT Zaujimavosti.net

Pripravované investičné projekty mesta Čadca sú veľmi zastaralé. Hovorí sa totiž v súvislosti s Palárikovým domom len o roku 2007 a to v budúcom čase. Aktuálnosť takto dôležitej strany môžeme vopred vylúčiť. Čo sa udialo s peniazmi, prípadne kedy sa Čadca dočká trochu krajšej pešej zóny je sporné. http://www.mestocadca.sk/investície. Informácie o meste Čadca, alebo o tomto mieste sa nachádzajú aj na stránkach http://cadca.net, alebo http://kysuce.info