V Žiline sa objavili podvodné „Žilinské župné noviny“ s politickou antikampaňou

0
1560

Žilinský samosprávny kraj, zdroj: http://www.zask.skOnedlho sú tu voľby do VÚC, o čom nás presviedča čoraz viac billboardov popri cestách. Spolu s kampaňou začne aj antikampaň. S originálnou praktikou zatiaľ pre nás neznámy páchateľ prišiel v Žiline. V schránkach obyvateľov sa objavili noviny, ktoré vyzerajú oficiálne, vierohodne, prinášajú novinky a články, no najmä sa volajú Žilinské župné noviny. Samotný názov tak vyvoláva pocit, že ide o vierohodnú tlač týkajúcu sa regiónu, ako aj župy. So župou však nakoniec nemajú nič. Ich autor využil kolportérov na roznesenie do schránok. Dal si veľkú námahu na tlač, rovnako ako ich podobu. Bez reálnych zdrojov a pravdy sa vo vnútri objavujú informácie, ktoré sú priamo vedené proti súčasného županovi Jurajovi Blanárovi, hoci sú písané neodborne bez znalostí toho, ako vôbec župa funguje. V snahe útočiť a to aj bez akýchkoľvek nástrojov s dokreslenými informáciami tak noviny vytvárajú antikampaň, voči ktorej sa už súčasný župan ohradil a podal trestné oznámenie za ohováranie. Problémom je totiž pre niekoho jeho opätovná kandidatúra. Informácie, pod ktoré sa však nikto nepodpísal, môžu v blížiacich sa voľbách kandidátovi výrazne uškodiť. Na tomto prípade je zarážajúca skutočnosť, že pokiaľ sú noviny dielom protikandidáta, nemá ani poňatia o postupoch a fungovaní župy a tak je rizikom vôbec takéhoto človeka ku kreslu župana pustiť.

Antikampaň nie je malá
Odhadom ide o niekoľko tisíc, až pár stotisíc výtlačkov, ktoré sa objavili v schránkach aj mimo Žiliny a smerovali aj do okolitých miest. To znamená jediné. Vyhotovenie jedného výtlačku podvodných novín mohlo stáť niekoľko centov, no vytlačenie stovky tisíc už stojí tisíce eur, čo spolu s ich dopravou a roznesením nie je málo. Do kampane sa musel niekto zapojiť s nemalým kapitálom a mal veľký záujem o oslabenie postavenia Juraja Blanára, ktorý má na politika pomerne dobré postavenie a dôveru ľudí. Najmä vďaka posledným projektom v ŽSK.

S najväčšou pravdepodobnosťou však noviny nebudú pochádzať od žiadneho protikandidáta priamo, ale až cez prostredníkov alebo existuje možnosť aj cez podporovateľov iného kandidáta. Podvodná tlač sa bežne objavuje aj v zahraničí, no ani Slovensko nebolo výnimkou. Už sme mali podobné prípady, a častejšie než s politickou kampaňou a antikampaňou sa stretneme s reklamnými ťahmi, ktoré sa nás chcú presvedčiť o výnimočnosti produktu a lákajú na ich kúpu.

foto: Žilinský samosprávny kraj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ