V Tanzánii majú hromadnú dopravu známu ako Dala Dala

0
2607

Dala Dala ZanzibarV Tanzánií sa nepochybne stretnete aj s miestnym prostriedkom hromadnej dopravy, ktorý je na miestnych cestách neprehliadnuteľný. Pre mnohých obyčajných Tanzánčanov, ktorí sami nevlastnia auto, je miestna doprava Dala Dala najrýchlejším prostriedkom verejnej dopravy. V skutočnosti ide o nákladiak, ktorá má úpravu v zadnom priestore krytú prístreškom, ponúka miesta na drevenej lavičke po oboch stranách a nástupné miesto je vzadu. Na prvý pohľad nepohodlná doprava je celkom bežnou súčasťou miestnych ciest. V súčasnosti sú aj napriek prevádzkovaniu rôznymi osobami všetky prostriedky regulované a označené číslami, podľa ktorých môžu ľudia spoznať aj jednotlivé trasy. Ich rozmach nastal v osemdesiatych rokoch, kedy vláda umožnila podnikať vo verejnej doprave aj súkromníkom, aby tak stihla pokryť dopyt po doprave, ktorý nezvládali autobusy štátne.

Dolár za cestu
Zaujímavý je aj ich názov. Slovo Dala Dala vzniklo údajne preto, že na autá naskakovali aj študenti bez platenia a pýtali si od nich dolár. Pre študentov to boli autá kvôli ktorým počuli samé „Dala – Dala“ a tak malo vzniknúť hovorové označenie, ktoré je dnes typické pre tieto vozidlá. Údajne stála kedysi jedna cesta dolár, dnes je to však o niečo viac.

Aj na Zanzibare a nielen pre ľudí
Pravdou je, že Dala Dala sa nenachádzajú len čisto v pevninskej Tanzánií, ale aj na ostrove Zanzibar, ktorý na politickej mape patrí pod Tanzániu. Rozšírené sú aj tam a už vôbec nemožno hovoriť, že by slúžili len ľuďom. Vo veľkom sú aj tu využívané na prepravu rôzneho iného materiálu. Ich náklad a preprava sa potom rieši individuálnym cenníkom. Na fotografii je napríklad prípad, kedy strecha vozidla slúžila na prepravu dreva určeného na kúrenie v kuchyni.

Viac informácií o Zanzibare na cestopisnom webe Zanzibar.cestovanie.biz
© fotografia: Tomáš