V Prahe odkrývajú hrobku stredovekého astronóma Tycha de Brahe

0
1488

Slávny Tycho de Brahe nemá po smrti pokoj. Tentoraz však nie pre vykrádačov hrobov, alebo pre zberateľov mŕtvol. Medzinárodný vedecký team sa podujal otvoriť hrobku tohto slávneho astronóma a alchymistu, ktorý je pochovaný v Týnskom chráme na Staromestskom námestí v Prahe. O celom priebehu prác na odkrývaní hrobky informuje český server iDnes.cz.

Odkrývanie hrobky nám má dosvedčiť a preukázať, že Tycho de Brahe zomrel naozaj na ochorenie spojené s obličkami, prípadne pre otravu ortuťou pre jeho časté alchymistické pokusy, alebo bol zámerne otrávený. Práve o možnej otrave kolovali vo svojej dobe a až dodnes chýry. Že by dokonca sám dánsky kráľ osobne mal podiel na jeho smrti? Dnešná veda by dokázala túto teóriu potvrdiť, alebo vyvrátiť. Vedecký tím zložený z odborníkov antropológie, chémie aj fyzicky by tak mohol dokázať nie prirodzené úmrtie ale vraždu, ktorá sa stala v stredoveku. Tento výskum je výbornou príležitosťou pre vedcov otestovať si svoje schopnosti a využiť tiež moderné postupy a technológie.

Podľa informácií z iDnes sa očakáva vyzdvihnutie hrobky spod zeme v priebehu poobedia až večera. Začiatkom minulého storočia sa už hrobka otvárala. Po stodesiatich rokoch dnes opäť. Jeho zostatky by sa mali skúmať niekoľko dní a v piatok by sa mali vrátiť do podzemnej hrobky k svojej manželke.

Tycho de Brahe bol pôvodom dánsky astronóm, ktorý prišiel s hypotézou, že Zem je stredom vesmíru a Slnko s mesiacom obiehajú okolo Zeme. Ostatné planéty pritom obiehajú okolo slnka podobne ako Zem.