V parkoch a lesoch existujú ohniská. Ale čím kúriť?

0
2417

Aj vy ste si to všimli? Niektoré lúky v mestách, lesoparky a parky v podstate kdekoľvek lákajú aj ľudí, čo radi strávia večer pri ohníku, pri opekačke s priateľmi, či prídu si ugrilovať nejaké mäsko niekde v prírode. Takmer v každom mjednom meste, aj v tých najviac betónových, sa nájde nejaké také miesto, kde je miesto vyhradené na ohnisko. Či už je to železná studienka, alebo nejaký lesopark v centre mesta. Každé veľké zelené miesto, ktoré láka ľudí ma aspoň jedno také miesto, ktoré je upravené a pripravené na ohnisko. Lenže je tu jeden úplne neriešiteľný problém. Čím vôbec kúriť?

Ak sa rozhodnete kúriť, mnohí si to naplánujú stroho. Obmedzia sa na fakt, že ohnisko v parku a palivo tam skrátka bude. Povedzme si úprimne, koľkí sme zamierili na takéto miesto s tým, že si drevo na kúrenie nájdeme. Nuž a povedzme si, koľko krát ste zazreli niekoľho, ako si opeká a má kúpené drevo niekde na pumpe v sieťke? Vo väčšine prípadov padnú za obeť malé stromčeky, alebo konáre blízko pri zemi. Keďže len málokedy si človek donesie sekeru, alebo pevný nôž, volia sa práve malé stromčeky, konáre, všetok možný odpad. Ten, kto váha či večer pri ohni zrušiť alebo nie, sa i tak zväčša rozhodne niekde drevo nájsť. Opakovane sa napríklad stáva, že pri celej veľkej chuti ohňa a parádnej opekačky skrátka za obeť padne nejaký ten strom, konáre, šišky, lístie a všetko okolo. Takéto miesta v mestách, ktoré sú navštevované ľuďmi sú tak nechcene príliš čisté od dreva, hoci na druhej strane často bohaté na papieriky, ohorky cigariet, plast a podobne.

Ďalšia vecje tá, keď jeden nechce sklamať druhého, priateľov a iní si chcú dokázať silu tým, že zotnú celý strom. Pri cenách, koľko stojí jeden dvojmetrový strom sa krúti hlava. Pochopiteľne, že to nie je beztrestné, ale kto koho chytí a kto komu čo dokáže?

Problém nemá jasné riešenie
Tento problém vlastne ani nemá nejaké jasné riešenie. Je totiž nutné si drevo kúpiť a nie každý bude merať cestu na najbližšiu pumpu, do Baumaxu či Hornbachu, alebo na nejakú drevospracujúcu firmu, kde sa palivového dreva občas radi zbavia za smiešny peniaz. Priniesť si vlastné drevo a stráviť pekný deň s priateľmi pri ohni sa dá, ohniská bývajú často prázdne práve pre nedostatok plánovania našich ľudí a pre krátkodobý ohník z tých pár halúzok, ktoré sa im podarilo na okolí nájsť.

Vychadzujete nejaké drevo? Odložte si ho
Nelakované a chemicky neupravované nelepené drevo sa často objaví aj v koši. Paletové došky, rôzne nelakované rošty, bedničky, dočasné konštrukcie pri stavbách a podobne. To všetko ponúka drevo, ktoré si bežne ľudia kúpia, k iným sa dostane zadarmo a väčšina ho hneď vyhodí. Pritom si ho stačí odložiť na neviditeľné miesto a vytiahnuť, keď sa zíde pár priateľov. Zrazu aj opekačka trvá dlhšie, vysušené drevo dobre horí a vy máte uznanie priateľov, že ste myslel dopredu a drevo nevyhodil.