V Mexickom zálive sa rozširuje ropná škvrna

0
1332

Ropná plošina pred zrútením foto: cnnDokáže si bežný človek vôbec predstaviť, koľko ropy vyteká momentálne dnes do mora v oblasti Mexického zálivu? Asi ťažko. Čísla nie sú niekedy presne predstaviteľné, ale denne je to 160000 litrov ropy. Priamo zo zeme aj zo zásobníkov ropnej plošiny, ktorá sa zrútila 22. apríla po tom, čo dva dni po výbuchu horela. 11 pracovníkov je nezvestných, viac ako sto sa ich podarilo zachrániť. Americké úrady oznámili varovanie všetkým okolitým štátom, aby sa pripravili na túto prírodnú katastrofu. Do mora vytieklo obrovské množstvo ropy, ktoré už presiahlo všetky známe ropné katastrofy.

Olejová škvrna o veľkosti viac ako tisíc kilometrov štvorcových sa už približuje k pobrežiu USA a ďalších rozširovaním zasiahne aj Mexické pobrežie. Je jasné, že tohto problému sa kompetentní ľahko nezbavia. Príroda môže túto cudziu látku prijať rôzne, nič menej je jasné, že turistické oblasti táto katastrofa zasiahne. Mexické pobrežie vyhľadávané turistami z celého sveta, Lousiana, New Orleans a pobrežie Floridy.

Ohrozené je všetko pobrežie Mexického zálivu a nám zostáva len držať palce vedcom a úradom, aby sa pokúsili úspešne upchať, zastaviť výtok ropy z porušených čerpadiel a zásobníkov, ako aj aby čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zbavili more ropy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ