V Maribore nájdete najstaršiu vínnu révu na svete, má skoro 450 rokov

0
3880

V slovinskom Maribore, známom nepochybne pre dovolenkárov smerujúcich autom do Chorvátska, majú naozaj svetový unikát. Najstaršiu vínnu révu na svete, ktorej vek už mohol presiahnuť 400 rokov. Rastie v tesnej blízkosti starej budovy na Vojašniškej ulici priamo pri rieke Dráva a celý čas má vo výhľade južnú časť mesta. Najstaršia žijúca vínna réva je dokonca zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov a je jednou z najväčších turistických atrakcií slovinského mesta. Do knihy sa dostala zápisom v roku 1971 ako odhadom 350 až 400 ročná rastlina.

Vínna réva Maribor, Stefan Biba

Dnes sa teda predpokladá už takmer 450 rokov, aj keď mnoho materiálov rastlinu nazýva „štiristoletna trta“ už niekoľko desaťročí. 400 ročný viničZ tmavého hrozna modrej frankovky, ktoré získavajú z tejto jedinej rastliny, dokážu pripraviť 25 litrov vína. Toto víno má však vysokú cenu a tak je používané pre účely mesta a pri špeciálnych príležitostiach.


Stále nie je na zozname UNESCO ako prírodné dedičstvo

Predstavitelia mesta Maribor sa už niekoľko krát snažili o zápis tohto svetového unikátu aj na zoznam prírodného bohatstva UNESCO. problém však je, že organizácia nepočíta s jedinou rastlinou a nespadá tak do žiadnej existujúcej kategórie.

Foto: Štefan a Biba, Ďakujeme