V Chorvátsku opäť vyčíňajú požiare, ministerstvo neodporúča cestovať do oblasti

0
1332
V Chorvátsku opäť vyčíňajú požiare, ministerstvo neodporúča cestovať do oblasti
Ohodnoť článok

Požiar, Chorvátsko, Selce, youtube(23. júl 2012) V Chorvátsku opäť zažívajú pohromu. Ešte neutíchli plamene predošlých požiarov a už sa rozpútal ďalší, ešte zásadnejší, ako tie predošlé. Aj Slovákom dobre známa oblasť v regióne Primorsko – Goranske Županije konkrétne v okolí letoviska Selce prišlo o lesný porast a niekoľko domov. Požiar dokonca uzatvoril hlavnú jadranskú diaľnicu v úseku od Crikvenica a Novi Vinodolski, kde včera cestu celkom zablokovali autá, pre hustý dym takmer neschopné plynulej jazdy. Cestu uzatvorili a mnohí pri ceste na juh museli hľadať alternatívu vo vnútrozemí. Niektoré médiá odhadujú viditeľnosť na niektorých miestach len na pár desiatok metrov. Silný vietor z vnútrozemia ďalej oheň rozširuje smerom na Crikvenicu. Vyšetruje sa tiež pôvod požiaru a nevylučuje sa aj ľudská chyba, odhodená cigareta, či už niekde spomínané vypaľovanie trávy.

Odporúčanie Ministerstva zahraničných vecí je necestovať do oblasti
Ubytovacie zariadenia oblasti Selce boli evakuované, pomáhala pri tom na niektorých miestach aj polícia. podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí bol evakuovaný aj veľký kemping. Ministerstvo tiež na svojich stránkach odporúčalo v najbližších pár dňoch necestovať do požiarom zasiahnutej oblasti. Stránky MZV.
Napriek niektorým zdanlivo pokojným videám, kde by sa zdalo všetko v poriadku je všade štipľavý dym a najmä požiar sa šíri nevyspytateľne. V pohotovosti je viacero zložiek záchranárov, požiarnikov aj polície. Ľudia sa snažia uhasiť požiar aj svojpomocne. Dokonca sa na okraji Seliec sformovali skupinky bežných ľudí, ktorí sa snažia pomáhať požiarnikom. Tí ich na niektorých miestach prijímajú, na iných nie pre rizikovosť boja proti ohňu.

Niekoľko videí z oblasti


zdroje: zdroje na mieste, chorvatsko.pro, MZV, Peter Jacek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ