V Čechách už niekoľko dní prohibícia: zákaz alkoholu nad 20%

0
755
Ohodnoť článok

V Českej republike už niekoľko dní vládne prohibícia. Stav, ktorý je z histórie známy skôr ako politická, či obchodná záležitosť je výnimočne záležitosťou zdravotníctva a záchrany ďalších životov. Problém s metylalkoholom, ktorý usmrtil už 20 ľudí najmä na západnej časti Čiech, na Morave. Vláda zakázala predaj alkoholu s obsahom alkoholu vyšším ako 20%, čím nie je obmedzený predaj piva, radlerov, vína a rôznych slabších nápojov. Prohibícia spôsobuje každým dňom obrovské škody na daniach, keďže každý deň štátnej kase z predaja uniká niekoľko miliónov.

Problém na viacerých miestach
Je pravdou, že počet a rýchlosť objavovania mŕtvych a otrávených začali veľmi rýchlo klesať a ide skôr o plané poplachy, ktoré v Čechách zbystria pozornosť kontrolórov. Momentálne sa z Čiech nedováža nie len do Slovenska žiaden alkohol. Kontrolóri preverujú sklady a predajcov takmer v celých Čechách. Tí, čo toto spôsobili zrejme nemajú pokojný spánok (vinníci sa môžu tešiť na vyúčtovanie miliónových škôd v štátnej kase ČR, na obvinenie z usmrtenia 20 ľudí a za poškodenie značky Likérka Drak, plus ešte niekoľko ďalších obvinení). Počas kontrol sa podarilo odhaliť aj rôzne prešľapy predajcov a rôzne drobné pochybenia v skladovaní takýchto nápojov a podobne. Problém majú aj tí spotrebitelia, čo neboli zásobovaní a sú chorobne závislí. Agresívni pijani si tak musia s frflaním vystačiť s vínom a pivom.

Prácu majú skladníci a problémy aj liehovarníci. Odvoz a objednávky momentálne stoja. V liehovaroch sa však naďalej varí a plnia sa sklady. Sklady sú plné aj v rôznych predajniach, kde platí zákaz alkoholu. Podľa našich informácií však predaj funguje aj naďalej. Zlaté tety predavačky… „Nedostatkový tovar, jak za komunizmu, takže tchýně v obchodě je výhra… jen s tím měla problém co se týká vyučtování…“ vyjadril sa mi spokojne na sieti Matěj.

Otrávení už aj na Slovensku
Štyria otrávení sú na východnom Slovensku. Malo ísť o rodinnú oslavu, na ktorej sa pil alkohol objednaný cez internet z Českej republiky. Zatiaľ nemáme žiadnu obeť tejto otravy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ