Na bulharskom letisku Burgas bombový útok na izraelských turistov

0
1743

Bulharsko bolo dnes dejiskom krvavého útoku na turistov. Dnešný útok na izraelských turistov priamo v termináli letiska Sarafovo v letovisku Burgas bol podľa nášho zdroja z Bulharska zrejme teroristickým útokom. Názor zdieľajú aj postupne viaceré médiá, ktoré sa téme venujú. Letisko v Burgase (inak známe ako Sarafovo Airport) začalo s odklonom letov na letisko do Varny. V pozore v tejto chvíli je polícia aj zo širšieho okolia, rovnako ako ďalšie záchranné zložky. Celkom prvé zdroje zarovno s nami informujú o troch a iné o šiestich mŕtvych. Ide o médiá z Libanonu, z Británie a priamo z Bulharska. Útok mal byť cielený na autobus s turistami, ktorí práve prileteli z Izraela. Výbuch mal byť extrémne silný a autobus podľa slov svedkov zničil úplne.

Podľa našich informácií cestujúci pred útokom čakajúci na let z letiska v Burgase by mali byť na ceste na letisko do Varny. Vzdialenosť medzi letiskom v Burgase a Aksakovo vo Varne je približne 125 km, čo je asi dve hodiny cesty.

Naši turisti
O slovenských turistoch nie je reč ani medzi rôznymi pracovníkmi v zahraničných odvetviach ku ktorým je možné získať prístup, a nie sú hlásení ani v médiách. Útok mal byť smerovaný zrejme len na jednu skupinu turistov. Podľa informácií zo stránok slovenských letísk má košické letisko do Bulharska odlety až 24. júla, Bratislava mala jeden let pred niekoľkými hodinami. Je možné, že sa mohol let stretnúť so zvýšenými bezpečnostnými opatreniami v krajine, alebo spomínaným odklonom. Medzi odklonenými letmi je aj let z Ostravy, ktorý by mal za bežnej prevádzky onedlho zosadnúť v Burgase.

Aktualizácia 18:30: Nové informácie hovoria o siedmych mŕtvych, štyroch obetiach v kritickom stave a viac ako 20 zranených. Útok mal zasiahnuť celkom tri autobusy.

Bulharsko ako pokojná destinácia
Bulharsko nepatrí medzi krajiny, kde by sa objavovali útoky na turistov, preto je možné považovať tento útok za ojedinelý a namierený proti jednej národnosti turistov. Zásah a snaha Bulharska o vyriešenie nám bude dôkazom toho, že Bulharsku záleží na mienke zahraničných turistov. Dá sa tiež očakávať posilnenie kontrol a policajné hliadky na rušných miestach podobne, ako to vo svete po podobných situáciách býva. Akékoľvek ďalšie útoky v takejto chvíli bývajú menej pravdepodobné, rovnako ako v prípade Bulharska skôr viac nepravdepodobné. Dúfajme, nič nechceme zakríknuť. Bulharsko je stále obľúbené u Slovákov už od čias „socíku“ a je na plánoch viacerých dovolenkárov na najbližšie týždne pokračujúcich prázdnin. Zvláštne a smutné zároveň je, že v každej jednej krajine už dnes niečo hrozí a preto by sme sa tomu asi už ani nemali diviť.

POZOR: Informácie pochádzajú od našich zdrojov na mieste, ako aj od zdrojov verejne dostupných. Rovnako tak sa informácie môžu líšiť od oficiálnych správ, preto správu budeme priebežne aktualizovať.