Urobili sme si z obchodov špajze?

0
1714

shopping-879498_960_720

Obrovské nákupy s plnými košíkmi absolvujeme najmä pred veľkými sviatkami, ako sú Veľká noc a nedávne Vianoce. Pohľad na preplnené parkoviská vo mne vyvoláva otázku. Je nám to vôbec treba? Veď obchody máme otvorené, kedy len potrebujeme.

Potrebujeme non stop otváraciu dobu?

Zvykli sme si na komfort. Už nepotrebujeme plánovať nákupy a spisovať si týždenné zoznamy, ktoré budeme realizovať v jeden deň v týždni. Nakupujeme tovary či veci, kedy si len zmyslíme. No čoraz častejšie u nás vznikajú takzvané impulzívne nákupy. Sú to také nákupy tovarov, ktoré zákazník nepotrebuje, ale kúpi si ich, pretože má na ne chuť, alebo sa mu tovar jednoducho zapáči. Siete supermarketov, ale aj malých predajcov a najmä ich blízkosť, prispievajú k tomu, aby sme kupovali často, veľa a mnohokrát zbytočne. Nehovoriac o plytvaní potravín.

 

Čím väčšie, tým dlhšie otvorené

Popredné priečky nonstop otváracej doby zastávajú veľké supermarkety a obchodné centrá, ktoré sú nám ochotné poslúžiť vo dne, aj v noci. Nepretržitá otváracia doba obchodných centier však víta svojich zákazníkov veľakrát už len unaveným pohľadom predavačiek.

supermarket-949912_1280

Nehovoriac o nedeliach, kedy tento deň matky svojich rodín (a nielen tie)  musia tráviť namiesto času s deťmi, v práci. Komfort, na ktorý sme si zvykli, kradne v našich domovoch čas na rodinu. Jednou z pracujúcich v obchodnom reťazci je aj Zuzana, ktorá síce nepracuje na nočné zmeny, pretože na jej pobočke nie sú, ale pracuje počas nedieľ a sviatkov. „Najťažšie je tento režim prispôsobiť deťom. Mám už jednu školáčku a syna prváka, ktorému sa treba venovať a dohliadať na neho pri písaní úloh. Robota mi ho však niekedy berie. Privítala by som aspoň voľné nedele, aby sme mali na seba všetci viac času.“ opisuje svoju situáciu predavačka Zuzana.

 

Proti prúdu idú aj odbory

Proti sú tiež odbory. Ich snaha presadiť zákon o voľných nedeliach a sviatkoch sa neraz premlela parlamentom. Doposiaľ vždy neúspešne. Preto, aby sa tak stalo, je nutné upraviť Zákonník práce. Odpoveď na názory obchodníkov uzemňujú konštatovaním: Či si zákazník kúpi tovar cez sviatok, alebo cez bežný deň, je jedno. Vždy bude však obmedzený výškou svojho príjmu.

 

V zahraničí si na režim zvykli

Štáty ako sú Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko a Veľká Británia takýto režim už rešpektujú. Ich obyvatelia si dopredu naplánujú, čo potrebujú kúpiť a v nedeľu obchody nenavštevujú. Zvykli si na to, že obchody nie sú špajze. „Prekvapením pre mňa bolo, keď som ešte ako študent pracoval v Nemecku na višňovej brigáde. V jednu nedeľu som sa išiel previesť do mesta a tam som nevidel ani živej duše. Všetko bolo zatvorené a všade bolo ticho.“ spomína na svoju  skúsenosť s nedeľným predajom v zahraničí Vladimír.

Ak sa vám myšlienka voľných sviatkov a nedieľ páči, nezabúdajte na to, že obchody sú počas týchto dní otvorené len preto, že ich zákazníci navštevujú.