Uchylák na facebooku: amatérske varovné video Aika Murczechyho

0
2137

Pokiaľ patríte medzi skúsených užívateľov Youtube a pohybujete sa medzi slovenskými a českými videami, možno ste už neraz narazili na celkom výrazné videá celkom slušne aktívneho Aika Murczechyho. Ten toho má za sebou už viac, avšak toto video prináša niečo, čo má myšlienku, ale aj dôvod, že sme sa rozhodli to zavesiť aj sem. Je varovné spôsobom, ktorý neodradí si vôbec video pozrieť. Upozorňuje na tvrdú pravdu ohľadom dát a údajov na Facebooku. Možno bude nakoniec aj inšpiráciou niekomu z vás, či vašich blízkych, ktorým trkne, že možno nerobia správne, ak niečo podobné sami robia. Za seba pripomeniem, že viem o dvoch prípadoch, kedy niekto doplatil na absolútnu banálnosť zavesenú na nástenke. Aik pripravil jednu takú situáciu do vlastného videa. Okrem toho som sa priamo Aika spýtal na niekoľko detailov ohľadom videa, čím je pre vás ešte o niečo viac priblížené zákulisie jeho vzniku.

Prečo si sa podujal na toto video?
Na facebooku mám v přátelích plno fanoušků a fanynek. Video vzniklo jako podnět na to, jak jsem neustále kroutil nevěřícně hlavou nad tím, jak mi zeď plnily samé obnažené fotky mladých holek. Napsal jsem status o tomhle „problému“ a ozvala se mi holka, která mi pověděla o svém příběhu. Tak jsem ho poupravil a zfilmoval jako ponaučení pro ostatní.

Máš odvahu ak sa do úlohy toho úchyla dávaš ty sám. Aby si ťa ľudia nepamätali v úlohe úchyla… Čo ty a záporné postavy? Ako sa ti ich hrá? Je to ťažšie ako postavy pozitívne?
Lidi si vždycky najdou špínu, když chtějí, tak sem to neřešil. Šel jsem do toho s tím, že se to se mnou poveze. Kupodivu na to nebyli nějaké velké reakce v tomhle směru. Záporné role jsou úžasné v tom, že si tam člověk opravdu vyzkouší herectví. Hraje něco, co mu (minimálně teda aspoň mně) není vlastní. Strašně mě to bavilo a brzy bych rád natočil jeden „psycho“ scénář, který mám už pár let v počítači, ale do něj potřebuju víc lepších herců, takže má zatím stopku.

Kto sú vlastne herci na videu? Priatelia, rodina, náhodní pocestní? Ako sa k tomu dostali, že sú na videu?
Herci jsou kamarádi a fanoušci. Rád pracuji s „neherci“, jsou více otevření, nemají takové ego a je pak na place daleko větší zábava. Zahrát si může zkrátka každý.

Ide síce o amatérske video, ale koniec koncov, spojiť ľudí, nahrať rôzne uhly kamerou, pripraviť a zostrihať všetko tak, ako to vidieť, to chce veľa práce. Kedy máš na to čas?
Zabere to vskutku hodně práce. Vše jsem se učil už zamlada. Mládí jsem trávil u počítače, učením v hudebních a střihových programech. Mimojiné samozřejmě. Pracuju na zakázky, takže si můžu práci hodit třeba přes noc a pak mám přes den čas na točení.

Díky Aik a nech sa darí v ďalšej videopráci.