Typický slovenský suvenír súčasnosti? Plyšová ovca

1
7992

Na Slovensku sa už ako slovenský suvenír objavilo všeličo. Typickými suvenírmi sú valaška, nákladnejším je fujara. Sú rôzne magnetky, pandrlákovia s rôznym nápisom, vlajky či pred pár mesiacmi hokejový dres a Goooly. Nejaký čas sa ale v stánkoch objavuje niečo, čo sa pomaly rozširuje viac a viac. Až na toľko, že dnes tento suvenír možno nájsť takmer naozaj všade, kde sa tematicky hodí. Kým pred rokmi sme plyšové ovečky videli len zriedkavo, dnes ich je plno všade, kde sa to turistami hemží a ich záujmom a peniazmi tiež. Niektoré stánky dokonca predávajú len výhradne plyšové ovce, pár magnetiek a s týmto si celkom vystačia.

Ovečka sa stále rozširuje
Ovečka ako typický suvenír zo Slovenska? Prečo nie? Chov oviec má u nás veľkú tradíciu, sú oblasti kde ich je naozaj ešte dodnes mnoho a hrajú významnú úlohu v danom regióne. Aj na týchto fotografiách si môžete všimnúť, čo je najčastejším vystavovaným a predávaným artiklom medzi plyšovými suvenírmi – plyšová ovca. Dokonca hneď na niekoľko spôsobov. Na dotyk príjemný materiál a ovečka z neho môže byť buď v klasickej podobe alebo ako skladací vankúšik, ktorý s pásikom suchého zipsu z vankúša opäť spraví ovečku.

Ovce suveníry

Plyšákov je naozaj dosť v pomaly každom stánku vo Vysokých Tatrách od Štrbského plesa až po Tatranskú Lomnicu a Poprad, niektoré nesú nápis Vysoké Tatry, iné nie. Ich cena sa pohybuje od 9,50, € až po 15 € od menších veľkostí. Ak už po nej zatúžite a majú ju v ôsmych stánkoch vedľa seba, nepochybne narazíte na takú, ktorej neškúlia oči, je pekná a ešte oproti susedom lacnejšia. Len trochu vtipné je, že rovnakú kúpite aj v Strečne, či na Liptove, len samozrejme bez nápisu Vysoké Tatry.

Comments are closed.