Turecko aj televízie smútia, v uhoľnej bani Soma zahynulo 301 baníkov

0
1477

19. mája, Antalya: Banské nešťastie v uhoľnej bani v meste Soma, pri ktorom po výbuchu zahynulo až 301 baníkov, vyvolalo vlnu protestov. Odbory v Turecku vyhlásili štrajk a zdvihla sa aj vlna protestov medzi verejnosťou, ktorá žiada zásadné zmeny v bezpečnosti práce a dôkladné prešetrenie celého nešťastia. 19. mája v pondelok bol v krajine štátny sviatok študentov, kedy sa výrazne spomína aj osobnosť zakladateľa moderného Turecka Ataturka, ktorý sa zaslúžil aj o zdokonalenie školstva.

Turecký smútok, banské nešťastie, protest

Rôzne mestá v Turecku si počas sviatku pripomínali aj spomínané banské nešťastie. Mali sme možnosť byť s ľuďmi, ktorí sa snažili upozorniť na smrť 301 baníkov, ktorí pracujú v tých najťažších podmienkach denne. Mladí študenti zbierali podpisy pod petície a iné v pracovných prilbách a s transparentmi pripomínali obete nešťastia. Príčina má byť podľa predbežného vyšetrovania v systéme napájania elektriny. Z takmer 800 baníkov, ktorí v čase výbuchu v bani pracovali, sa podarilo zachrániť len väčšiu polovicu.

Banské nešťastie Turecko

Turecká televízia v smútku
Štátny smútok sa prejavil aj vo vysielaní takmer všetkých tureckých televízií. Konkurenčné medzi sebou našli spoločnú reč pri vyjadrení sústrasti pozostalým umiestnením čiernej stuhy hore v rohu v závislosti od toho, kde sa nachádza symbol samotnej televízie.

Banské nešťastie Turecko

Galériu nájdete na: facebook.com/Zaujimavosti
Všetky práva na všetok obsah vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ