Tivi začína s otravnou reklamou, pokračuje v kopírovaní

0
1487

Tivi, to je na slovenskom internete taká špecialita, ktorá je samozrejme úspešná, lebo za ňou stojí velikán Ringier a celý ČAS.sk. Dnes pri surfovaní v Googli narazili sme na video cestárov v New Yorku. Chudáci makajú aj v noci, aj cez deň. Tí drzí blázni si dovolili vôbec po ťažkom dni odpočinúť a vôbec ešte k tomu aj zaspať. To je ale nehoráznosť. Ako inak cas.sk s jej mladým bratom Tivi.sk museli dať do titulky videa výkričník, že čo je to za drzosť. Na odpočinok predsa nemajú v žiadnom prípade právo.

Viac nás ale dožralo to, že hneď ráno pred spustením novinky o prvom hlásení ministrovi Galkovi, sa nedalo video pozrieť hneď, lebo ho preskočila reklama na UPS káblovku. Doslova vám ju prinútia sledovať, nedá sa preskočiť. Absolútne sa nedá reklame vyhnúť a čo je ešte viac drzé, rovnaká reklama sa zapne znova ak si chcete pozrieť video znova. Prejdete ďalej a chcete si pozrieť video nejakého ožrana, opäť tá istá reklama pred spustením samotného videa.

Odhŕňače snehu v New Yorku tivi

Potom sledujeme ďalšie staršie videa. Tie našťastie už nemajú reklamu, ale vyzerajú povedome. Jasné, sú posťahované z Youtube. Nie aby sa Tivi nasmerovalo a spojilo s konkrétnym videom na Youtube. Tivi si ho stiahne, ako zdroj napíše dokonca Youtube.com a Tivi.sk (aj keď zdroj Tivi.sk asi naozaj ťažko) a je mu úplne jedno, že ide často o materiál súkromnej osoby, užívateľa, ktorý má meno. Nevedie na neho žiaden link. Ide v podstate o krádež a pri podrobnejšom hľadaní v Tivi si tento fakt môžete všimnúť minimálne na polovici videí. Posťahované z iných videoserverov – to sa krásne a nekontrolovane bohato rozširuje obsah. Hovorí sa, že šikovným patrí svet. Ak by sme my chceli zakladať video server, pri rešpektovaní autorských práv, zákonov a rôznych obmedzení by sme si ako súkromné osoby dovolili akurát tak vlastné videá z dovoleniek a osláv narodenín, alebo záznamy pekných oblakov na oblohe. Zrejme aj niečo podobne hrozilo Tivi.sk a tak sa rozhodlo si skrátka videá brať. Čo na tom že sa uvedie zdroj. Takéto uvedenie zdroja je hlúposť. Viete si predstaviť knihu veľkých obrazových diel, kde by pod prekrásnym obrazom bolo napísané – Galéria v Paríži na adrese XY ? Žiadne meno autora, alebo aspoň miestnosti, kde obraz leží. Je to aj o tom, že video na youtube dáva nejaký majiteľ, kde môže niekoho nakrúcať a ďalej v texte niečo vysvetliť. Nie, na Slovensku je špecialista, čo si vezme bez opýtania len video. Sprievodný vysvetľujúci text si ten špecialista možno len ak náhodou všimne a časť preloží, pridá svoje komentáre, popletené klasicky známe titulky a „uaľa“ je na svete úplne nové video a je čo dať na stránky Tivi.sk. Teraz ak si chcete pozrieť originál, len viete že ide o Youtube.com, neviete o videu nič. Ani meno užívateľa a často ani podľa čoho presne hľadať.

Reklama TIVI

Do toho pridajme aj fakt, že pri sťahovaní videí z iných serverov tam zostáva ešte ich znak. Pokiaľ ide o rovnakú polohu ako znaku Tivi.sk, vyzerá to ako podivný pokus zakryť pôvodného autora a majiteľa ako na videu o ožratých ruských hokejistoch.

Ruskí hokejitsti alkohol, skrytý autor video

Nuž ale aby sme len nekydali. Aj napriek neuveriteľne otravnej tupej reklame na UPC, nerešpektovaniu autorských práv a nekontrolovanému kopírovaniu videí sa dá o Tivi.sk hovoriť ako o projekte so zaujímavou doménou, nápadom aj výberom obsahu.

Toľko dnešný osobný názor smrteľného nefiremného smrteľníka.